U opštoj devastaciji tradicije, nasleđa i brendova ex države, jedna od žrtava tog procesa je i subotičko Omladinsko kulturno-umetničko društvo Mladost, koji se od nekadašnjeg elitnog jugoslovenskog ansambla, sa zavidnim ugledom i u Evropi, našlo u gotovo kliničkoj smrti. Sveopšta kriza, pre svega ekonomska, dovela je i Mladost u situaciju da se bori za goli opstanak, što je izazvalo osipanje i odlivanje članstva, ali i stručnih i rukovodećih ljudi.

No, toj mat poziciji delimično je doprinela i njegova doslednost u izražavanju mutikulturalnosti – Mladost je pre svega kroz svoju folklornu sekciju negovala tradiciju čitavog ex jugoslovenskog prostora, a princip multikulturalnosti nastavila i nakon raspada zemlja. U tome se našla na brisanom prostoru, budući da se u međuvremenu već odigrala podela i parcelisanje zajedničkog kulturnog miljea na nacionalne celine, koje su uz sebe odmah dobile ktitore, finansijere i podršku odgovarajuće političke nadgradnje. Sledstveno tome, na svim projektnim konkursima za Mladost praktično nije imao ko da lobira.

Ipak, entuzijazma da se OKUD sačuva ne nedostaje. Budući da je tokom nekoliko decenija svog postojanja ovaj višesekcijski ansambl odnegovao brojne generacije, gotovo od dečijeg uzrasta do kasnih veteranskih godina, još uvek postoje oni koji su spremni da ulože svoje znanje i trud i udahnu novi život nekadašnjoj kulturnoj instituciji Subotice – bilo da je reč o folkloru, baletu, drami, ili muzičkoj sekciji. Novi upravni odbor i nova direktorka Mladosti Svetlana Caušević u tome će ipak kao glavni zadatak imati obavezu da pronađu – finansijere.

„Naša osnovna orijentacija i namera jeste da sami nekako zaradimo sredstva koja bi nam obezbedila makar pokrivanje egzistencijalnih troškova. Radićemo to kroz koncerte, ali i druge projekte, kroz usluge umetničkog i kulturnog sadržaja koje možemo ponuditi zainteresovanim građanima, naravno, mladima pre svega. Za leto smo pripremili radionice za mlade raznolikog sadržaja, od folklora do baletske, dramske i novinarske. Naša je namera da svoju promotivnu aktivnost proširimo i na druge sredine, i obratimo se svima koji još uvek nose izvestan pijetet prema Mladosti, kako bi se uključili u naš napor da ovo kulturno društvo mladih ponovo postavimo na noge“, navodi Svetlana Caušević, diplomirani organizator kulturnih aktivnosti i dugogodišnji član Mladosti.

Upravni odbor na čelu sa Emirom Sušićem, čovekom koji je takođe dugi niz godina proveo u ovom društvu, preduzeo je niz aktivnosti koje su omogućili da se OKUD stabilizuje i pripremi za „novi start“.

„U upravnom odboru se nalaze ljudi koji dobro poznaju Mladost i situaciju u njoj, kao i predstavnici lokalne samouprave. Nakon kadrovskih i organizacionih promena rad društva je stabilizovan, a vidno se povećava broj članova. Problema jeste bilo, ali možemo reći da je to sada iza nas“, kaže Sušić.

Kako su pokazali prvi meseci rada, OKUD Mladost ipak nije zaboravljen, a među bivšim članstvom i nekadašnjom publikom postoji nostalgično sećanje na ugled koji je ovo društvo, a i grad sa njim, imalo svuda gde god se pojavljivao. Posebno ohrabruje činjenica da je sadašnje gradsko rukovodstvo i gradonačelnik Jene Maglai pokazalo razumevanje i želju da takav multikulturni projekat, bolje reći institucija, opstane. Gradu kakva je Subotica to i jeste prava legitimacija.

Ansambl međunarodne reputacije

OKUD Mladost je osnovano 1947. godine, a kroz različite oblike kulturno-umetničkog stvaralaštva okupljalo je decu i omladinu naklonjenu igri, muzici, glumi. Kroz ovo društvo za 67 godina postojanja prošlo je više od 30 hiljada ljudi, i pomogla stvaranju brojnih ansambala, grupa i pojedinaca koji su ostavili trag u kulturi i umetnosti na evropskoj i svetskoj sceni. Od samog osnivanja okosnica delatnosti OKUD-a bila je tradicija čitavog regiona, koju su negovali najeminentniji koreografi, kao što su Olga Skovran, Dragomir Vuković Kljaca, Branko Marković, Iko Otrin, Zvonimir Ljevaković, Sulejman Muratović, Vaso Popović, Milorad Lonić, a postavljeno je čak 35 koreografija. Mladi igrači folklornog ansambla nastupali su u gotovo svim zemljama Evrope, ali i u Aziji i Africi. U vitrinama Mladosti stoje pehari sa mnogih festivala, tadašnjih jugoslovenskih, ali i međunarodnih.

Za samo nekoliko meseci Mladost je ove godine nastupila u javnosti nekoliko puta – sa koncertima podmlatka i veteranskog ansambla učestvovala je u velikoj nacionalnoj manifestaciji Noć muzeja, a ovom društvu, kao najreprezentativnijem kulturno-umetničko društvu na vojvođanskom prostoru, nacionalna TV posvetila je posebnu emisiju, u kojoj je predstavljen rad OKUD-a, ali i tradicija folklora u Vojvodini.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari