Subotica je, zahvaljujući članstvu u evropskoj Mreži gradova secesije, „ucrtana“ na Kulturnoj ruti Saveta Evrope.

Mreža je formirana 1999. godine sa ciljem da se uspostavi saradnja među evropskim gradovima u čijoj se kulturnoj baštini nalaze secesijske građevine, kako bi se to arhitektonsko nasleđe bolje izučilo i zaštitilo, ali i da se istovremeno promovišu kao značajne kulturne vrednosti našeg kontinenta. Savet Evrope je prepoznao važnost ovog programa, kao i njegove ideje razvoja i promocije ovih destinacija kao zajedničke istorijske i kulturne vrednosti, navode u neformalnoj grupi građana „Nasmeši se Subotici“, koja i sama promoviše secesiju iz tog grada.

Ova turističko-kulturna ruta je pridodata spisku već postojećih 29 kulturnih ruta koje su sertifikovane od 1987. godine, kada je SE pokrenuo ovaj program, sa ciljem da se promoviše nasleđe različitih zemalja i kultura Evrope, kao i njegov uticaj i doprinos zajedničkom kulturnom nasleđu. Koncept ovih kulturnih ruta podrazumeva takođe i realizaciju osnovnih principa Saveta Evrope – ljudskih prava, demokratije, kulturnoj različitosti i identiteta, dijaloga, uzajamne razmene i kulturne kontakte kroz istoriju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari