Tramvaj za mnoge Subotičane ima efekat jugonostalgije, jer je kao i za pomenute jugonostalgičare postao simbol nekog boljeg vremena, ali i boljeg gradskog saobraćaja.
Ove godine se navršava 40 godina (sintaksa igrom slučaja ima sličnosti sa pisanjem pomena umrlima) otkako je subotički tramvaj poslednji put prešao svoju uobičajenu trasu, a zatim otišao u istoriju. Kako vreme prolazi, Subotičani sve češće podsećaju na tu istoriju, a jedno od tih sentimentalnih podsećanja jeste i izložba fotografija posvećena subotičkom tramvaju i posebno danu kada je on zazvonio poslednji put. Autori izložbe su Edvard Kirbus i Zlatko Jovanov. Tramvaj je, inače, u Subotici uveden 1897. godine, a prva trasa je bila Palić – Subotica. Kasnije su postavljene i nove šine i linije, ali su gradski oci 1974. godine, entuzijastički zavedeni autobusima i relativno jeftinim benzinom, saobraćaj u gradu preusmerili na njih, u potpunosti ukinuvši tramvaj, i šine naravno. Ostala su samo dva tramvajska vagona kao spomen-sećanje na poslednju stanicu ovog i danas u svetu aktuelnog prevoznog sredstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


