Srbija u vrhu prekida maloletničke trudnoće: Šta raditi kada dođe do začeća 1Foto: Pixabay/Marjonhorn

Srbija je u vrhu po broju maloletničkih prekida trudnoća i po broju porođenih maloletnica u regionu.

Doktor Zoran Stanković, specijalista ginekologije i stručnjak kada je reč o adolescentnim trudnoćama navodi da do 16. godine deca ne mogu samostalno odlučuju o nastavku trudnoće, kao i da roditelji uglavnom podržavaju njen prekid, prenosi RTS.

Ipak, deca neretko prekasno kažu roditeljima da su u drugom stanju, kada je već kasno da se po zakonu prekine trudnoća.

Maloletničke trudnoće su globalni problem, a SZO je 1994. u Kairu iznela preporuku da pre 18. godine ne bi trebalo planirati trudnoću zbog fizičkih, psiholoških i duhovnih aspekata, podseća dr Zoran Stanković.

Devojčice od 16. godine same odlučuju da li žele da rode, a pre toga odluka je na roditeljima. Stanković navodi da se roditelji uglavnom odlučuju za prekid trudnoće.

“Tu imamo dve različite situacije, kada deca podele to s roditeljima u prvim nedeljama trudnoće i roditelji na vreme dođu kako bi se našlo bezbedno rešenje, ali ima dece koja su uplašna, to kriju i ne podele sa roditeljima na vreme, sačekaju 10, 12. nedelju i onda kada postaje komplikovano i zakonski nedozvoljeno prekinuti trudnoću, tek onda podele informaciju“, rekao je dr Stanković.

Napominje i da je problem rano stupanje u seksualne odnose, kao i da iz zdravstvenih razloga devojčice ne bi trebalo da stupe u seksualne odnose do dve godine od dobijanja menstruacije. U slučaju da u tom periodu dođe do trudnoće može doći do posebnih komplikacija.

Maloletničke trudnoće ne opterećuju samo pojedinca i njegovu porodicu, već i zdravstveni sistem. Kod neplaniranih trudnoća manje se pažnje posvećuje deci i češće kod dece dolazi do povreda koje zahtevaju intervenciju hirurga, naveo je dr Stanković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari