Društvo • 12.06.2026. 11:12
Naslovna strana za 22. jun 2026
GalerijaKlub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.
Inercija nemorala. Afera indeks (87 optuženo za prodavanje ispita i diploma na pravnim fakultetima u KG, BG…) od pre 17 g nije mrdnula od početka. Da bi očuvali večnu vlast staljinisti 1989., nisu priznali da je pao berlinski zid, nisu želeli tranziciju Srbije (YU) ka Evropi iako je 85% naroda želelo u EU – „glas naroda, glas Boga“ (Hesiod 8 v.p.n.e.) su rešili da potkopaju na način saltomortale – tako što će uništiti moral u Srbiji! Kada društvo počne da se oslanja samo na „strah od kazne“ (pravo, sud) napravilo je sebi medveđu uslugu – to proizvodi još veće slabljenje moralne samokontrole! Odsustvo morala – nije moguće nadomestiti – povećanjem i pooštravanjem odredbi Zakona – ta društva nužno klize u haos, a vaš život u njima postaje ruski rulet. Moral je neuporedivo stariji fenomen, postojao je daleko pre nego što su nastali zakoni. Pravo i moral imaju različite domene primene, delom su odvojeni a delom imaju tačke dodira. Moral – principi delovanja – norme društva (pravila bez pravne dimenzije) – proizašao je iz običaja (iz razgovora, priča i ogovaranja) koji su socijalizovali članove društva – nametali „kodeks časti pojedinca“ – jednostavne navike delovanje po dužnosti – o tome šta je dobro a šta zlo, šta je poženjno ponašanje i delovanje a šta ne.
Najvise falsifikatora ima u drzavnim firmama. Rekao bih svaki drugi je kupio diplomu ili zavrsio nesto privatno nesartifikovano. Lako je naestiti jedinstven servis i zavr[iti sa falsifikatorima, ali to ne ide nikome u korist.
Bravo, mora se znati neki red, i ko u ovoj zemlji sme da izdaje lazne diplome.
Spisak ljudi koji su kupili, sta su kupoli gde zive i gde rade sa tom diplomom. Malo sramote nije na odmet. Proverite diplome svih zaposlenih u javnim sektorima, svacega cete se nagledati.
Ma vestacenjem baznih stanica i nadzornih kamera ustanovice se da nisu bili tu. Samo se stampalo.
Pustite ljude, nije to ništa. Samo 120 diploma prodatih. Nikog nisu ubili. Nisu ni skupo prodavali. Nek plate PDV i to je to. Od nečega
mora da se živi. Na zapadu su takve diplome u slobodnoj prodaji u knjižarama. Hapsite one koji podnose takve diplome kao dokaz o stručnoj spremi. Ili bolje one koji prihvataju takve ukrasne diplome kao prave.
diplomac
Zar ne bi trebalo uhapsiti te likove koji su kupuli te diplome. Ljudi radili svoj posao i nista vise. Sve drzavne institucije imaju barem 40 % lica sa ovakvih diplomama pa niko te ljude ne hapsi…..trziste rada treba ovakve ljude koji su strucni gde treba kupiti diplomu….ranije je to bilo na naplatnim rampama i pijacama…ovo je Srbija
Ne budite naivni, sve je to skretanje pažnje.
Hvala bogu treba tome stat na kraj a vidite i Sokolac koliko diploma je kupljeno to provjerite i bog zna gdje
Kada će hapšenje kadrovika sns koji su kupovali diplome šakom i kapom da bi potom rukovodeći u raznim sektorima upropastili ovu našu Srbiju
E sad još da povatate i ove što su pokupovali diplome i da vrate pare što su uzimali godinama na kontu plata i radnih mesta na koja su se ubacili sa tim lažnim diplomama i onda ste kompletirati
Kontrola svih diploma na teritoriji RSrbije.
Ovo je strašno
Koja razlika je izmedju, falsifikovanih diploma i nelegalne legalizacije??
U ovoj zemlji,bezakonja i kriminala…nema postenima života!!
Ako su za firme mogli da naprave jedinstveni sistem a imamo ministarstvo prosvete koje ima tu nadležnost, zar nemmože da se napravi sistem u državi sa svim podacima o nosiocu diploma. Ako postoji elektronski dnevnik u školi, evidencija ličnih karata, ribolovačkih dozvola i drugi gluposti, ne mogu da naprave to za školovanje. Lepo je neko napisao da vlasti to ne odgovara jer će bar njih 80% biti bez škole i bez obrazovanja. Sadašnja vlast je korumpirana i kriminalna, zašto? Zato što nemaju obrazovanje, imaju kupljene diplome. U vojsci se krenulo još 2003.g. sa proverom diploma i tada su mnogi imali to i bežali iz vojske davajući otkaze. Svaka vlast to zna ali nijedna ne želi da zo sprovede u delo, sve dok im je huzica u fotelji jer misle da će vladati večito. Jedna od stavke koje će institucije da rade svoj posao je i provera diploma svakog u javnom sektoru. Kome se dokaže da je kupio, treba ga poslati u zatvor i debelo naplatiti kaznu, da svakom drugom ne padne na pamet da to nabavlja.
Samo 120, može to bolje i više.