Nakon što je pre samo mesec dana zbog krađe šrafova na pruzi Subotica – Sombor deo voza iskočio iz šina, a zatim čitav saobraćaj bio blokiran nekoliko dana, isti problem se ovih dana ponovio i na liniji Budimpešta – Beograd.

Mašinovođa voza iz Budimpešte primetio je kod Kelebije da na oko stotinak metara pruge nedostaju šrafovi, zbog čega je kompoziciju morao da uspori više nego inače, s tim da zbog zastarelosti pruga, železnički saobraćaj u Vojvodini često ne dostiže ni brzinu koja je postignuta još pre gotovo jednog veka.

Policija je nakon prijave mađarskih železničara ustanovila da je iz pružnih pragova izvađeno 280 zavrtnja, što je osim usporavanja saobraćaja proizvelo i znatnu materijalnu štetu. U prošlom ataku na železnicu napravljena je još veća šteta – prilikom iskliznuća vagona potpuno je oštećeno 70 metara koloseka, a još 350 metara je delimično oštećeno, dok je štetu pretrpeo i sam teretni vagon. Polomljena su uz to i tri telefonska stuba i uništeno oko 500 betonskih pragova. Razlog i ovog i svih prethodnih incidenata na prugama je krađa tzv. tirfona, šrafova koje lopovi kasnije prodaju kao sirovinu „prerađivačima“ metala. Kradu se uz to i šine, pragovi, delovi vagona, energetski kablovi za napajanje peronske rasvete, pružni kablovi i prigušnice…

Pojava krađa na prugama Vojvodine, ali i cele Srbije poprimila je već ozbiljne razmere, a osim štete na šinama, one dovode u opasnost celokupan železnički transport.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.