Nacionalne manjine u Srbiji imaju po jedan nacionalni savet, a oni su potrošili više od pola mandata.Jedino to nije slučaj kod Bošnjaka koji imaju dva Bošnjačka nacionalna veća (BNV) kako se zvanično zove Nacionalni savet Bošnjaka. Jedno BNV je u tehničkom mandatu sedam godine, a drugo država ne priznaje.

Nakon junskih izbora 2010.godine nijedna od tri bošnjačke izborne liste nije osvojila dovoljan broj glasova da samostalno konstituiše novi saziv BNV. Lista Bošnjačke kulturne zajednice (BKZ), čiji nosilac je bio muftija Muamer Zukorlić, osvojila je najviše mandata – 17 od 35, Bošnjačka lista koju je podržala Stranka demokratske akcije (SDA) dobila je 13 i 5 mandata osvojila je lista Bošnjački preporod koja se oslanjala na podršku Sandžačke demokratske partije (SDP). BKZ je uz pomoć dva većnika sa liste Bošnjački preporod, konstituisala novi saziv BNV, ali ga država nije priznala „zbog prekršenih procedura“. Od tada Bošnjaci imaju dva BNV i očekivanje da će biti raspisani novi izbori. Sa takvim obećanjima stiglo se od početka 2011. do kraja ove godine a „možda i početka sledeće“.

U praksi dva BNV se međusobno ne priznaju i povremeno razmenjuju optužbe, ali i paralelno sprovode identične aktivnosti – obeležavanje Dana bošnjačke nacionalne zastave i Dana Sandžaka,uvođenje bosanskog jezika u sistem obrazovanja, osnivanje institucija, organizovanjem naučnih skupova, donošenjem deklaracija,realizovanjem projekata koji se tiču položaja bošnjačke zajednice u Srbiji. Tako je, pre dva dana BNV u tehničkom mandatu organizovalo sastanak sa čelnicima 13 kulturnih institucija koje je „proglasilo za ustanove od posebnog značaja za očuvanje, unapređenje i razvoj posebnosti i nacionalnog identiteta bošnjačke nacionalne zajednice u Srbiji“, a cilj je bio da se „utvrde zajednički koraci i razmene iskustva između institucija kulture i BNV kao najvišeg organa manjinske samouprave u Republici Srbiji“. Istog dana održana je proširena sednica predsedništva nepriznatog BNV na kojoj je razgovarano o „planiranju i izradi projekata od kapitalnog značaja za bošnjački narod“.

U intenzivnom paralelizmu aktivnosti dva BNV stalno se vidi „zauzimanje što boljih startnih pozicija za nove izbore“ koji se najavljuju za ovaj Nacionalni savet. Izjave ministra pravde Nikole Selakovića za TVB92 da Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina ima manjkavosti, jer predviđa da se izbori za sve nacionalne savete raspisuju u isto vreme i da je izborna godina za to 2014. bacila je novo svetlo na zamršenu situaciju oko BNV, ali i traži odgovor od onih koji ovdašnjoj javnosti plasiraju priče da im je neko iz državnog vrha obećao raspisivanje novih izbora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari