Građani koji su u periodu pre početka globalne ekonomske krize masovno uzimali kredite indeksirane u švajcarskim francima ovih dana očekuju da od svojih banaka dobiju pismo sa pozivom da potpišu dva aneksa ugovora: jedan u kojem im banka odobrava promenu uslova otplate, odlažući im plaćanje kamata za naredne tri godine i drugi u kojem pristaje da im vrati novac koji je neosnovano (protivzakonito) naplatila od njih, podižući svoje marže u prethodnim godinama bez ikakvog opravdanja.

Ovi ustupci banaka došli su nakon što je Narodna banka Srbije poslovnim bankama savetovala da svojim klijentima tako izađu u susret. Međutim, iako su načelno sve banke pristale da se povinuju volji centralne banke, one, kako se pokazuje, ne žure mnogo da ispune sve na šta su pristale.

Naime, iako je u skladu sa preporukama NBS 1. avgust bio poslednji rok do kojeg je trebalo da banke počnu svoje oštećene klijente da obaveštavaju o novim pogodnostima, to se u mnogim slučajevima nije dogodilo. Pojedine, naročito one koje nikada nisu protivzakonito dizale svoje marže, pravovremeno su poslale pisma klijentima, nudeći im opciju odlaganja vraćanja kamate, ali preporuke NBS predstavljaju veći problem za one druge. Banke, koje bi sada trebalo da vrate novac svojim klijentima, moraće da za to izdvoje na stotine hiljada evra, ako ne i više. Zbog toga, iako se nijedna zvanično ne protivi savetu guvernerke Jorgovanke Tabaković, neke prosto oklevaju sa primenom dogovora.

Pireus banka je nedavno saopštila da će podržati preporuke NBS i da je „započela sa pripremama kako bi ostvarila njihovu brzu primenu“.

„Zbog potrebe da se izvrše određene korekcije u softverskom sistemu banke, kako bi se uvažili zahtevi iz preporuka, klijenti će u skorije vreme biti pisanim putem obavešteni kada će preporuke biti implementirane“.

KBC banka, koja je poslednjih godina bila u žiži medijske pažnje zbog svoje poslovne politike u vezi s kreditom u francima i koja se ove godine povlači iz Srbije, takođe je prethodno saopštila da će ispoštovati odluku NBS te da će klijentima prekomerno naplaćene iznose sada uračunati kao novac dat za prevremenu otplatu stambenog kredita, što je u skladu sa preporukom NBS. Klijente KBC-a je preuzela Sosijete ženeral banka, dok će samu banku, to jest praktično bankarsku licencu, preuzeti Telenor.

Većina banaka koje su odobravale kredite u švajcarcima nije bila voljna da pruži detaljnije podatke o tome kako teče proces potpisivanja aneksa, koliko je interesovanje klijenata, da li su im uopšte poslali anekse, kakve su im uslove ponudili i da li će im, kada i na koji način vratiti novac. Nezvanično, u pojedinim bankama, koje su u grupi onih koje će preporuke NBS najviše „oštetiti“, kažu da još ne znaju šta će tačno učiniti. Načelno, niko se ne protivi centralnoj banci, ali kako kažu, „1. avgust nije formalni rok“, tako da su sebi dale još vremena za odluku.

Taj 1. avgust jeste formalni rok, ali pošto je NBS donela preporuku, a ne naredbu, banke znaju da imaju prostora za odugovlačenje. Prema uslovima preporuka, građani imaju do decembra rok da pristanu na ponudu svojih banaka, tako da bi se eventualno oštrije mere centralne banke mogle očekivati tek od naredne godine, pod uslovom da neka od banaka istraje u svojoj „neodlučnosti“ – što, uprkos svemu, nije verovatno.

Sosijete preuzela kredite KBC banke

Sosijete ženeral banka juče je saopštila da je 9. avgusta preuzela kreditni portfolio KBC banke. Ova banka tako od sada upravlja sa dodatnih 126 miliona evra kredita, što uključuje 34 miliona evra stambenih kredita indeksiranih u evrima i 34 miliona evra stambenih kredita vezanih za švajcarske franke. „Kredite u francima, koje je inicijalno odobrila KBC banka, klijenti će otplaćivati u Sosijete ženeral Srbija u skladu sa preporukom NBS“, navodi se u saopštenju ove francuske banke. Do sada je iz KBC-a u mrežu Sosijete ženeral prebačeno preko 25.000 klijenata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari