Bili smo Kina pre Kine: U „Loli“ naši inženjeri pravili robote pre 40 godina, sada će biti radna snaga kineskim firmama

Ostavite komentar


  1. Nazalost,struku niko ne pita,a pametni ljudi nemaju drugog kapitala osim znanja da bi realizovali visokotehnoloske investicije koje bi nam donele ugled i nezavisnost od stranaca.

  2. Instalaciju industrijskih robota nam rade Slovenci i Nemci. Instalaciju. Razvoj robota nam je misaona imenica. Nama treba jako mnogo ulaganja da bismo usli u ovo trziste. Profesor prica o akademiji i to je jako dobar pocetak, ali nam pored akademije trebaju kompanije, industrija, infrastruktura…

    Meni je najjace kada se zalimo sto je dosla fabrika za motanje kablova. S obzirom na stanje i to je super.

  3. .pravili traktore,kombajne,televizore,gramofone,automobile,kamione,bagere,buldozere,frizidere,sporete..Bez ijedne afere.bez sns kamarile I bez nekog Aleksandra Vucica..

  4. Pravili smo pre kineza ne samo robote, pravili smo mnogo što šta, ali je onda kgb pustio pipke, a srpski narod oboleo od nacionalistickog kancera pa nam je umesto razvoja i normalnog života postalo bitnije i vaznije osvajanje tudjih teritorija i ubijanje katolika, muslimana i svih onih koji ne misle kao mi i koji se razlikuju od nas…..nazalost ni dan danas nismo ozdravili od neonacizma, tako da ne preostaje nam nista nego da postanemo neokolonija kineza ili nekog drugog….

  5. Tekst ko da je pisala Milka Planinc za kogrs saveza komunističke omladine u Štipu….

  6. O uspešnosti ekonomije SFRJ koja je 1974te imala dug oko 22milijarde dolara izraženo preko cene zlata je pre par godina bilo oko 160 milijardi dolara a što je zbir današnjih dugova svih republika. Samo što su tada preduzeca i prirodni resursi bili naši a danas to nisu.

  7. Kp je ,beše, zatvorio naše fabrike pod izgovorom da su neefikadne , neodržive, skupe, da mi ne znamo to da radimo…? DOS vodjen od Djindjića !

  8. Ne da postoji bojazan nego Naravno da su profesori potpuno u pravu, i Naravno da ce kineska robotika za srbiju biti puko sklapanje delova, i svesti se na rad visoko strucnih inzenjera ‘na traci..’ Identicno se vec desilo pod istom ovom vlascu u Fiat: Kragujevac , znate koliko je tamo visoko skolovanih inzenjera zaposleno.. otprilike 2, pa je 1 otisao jer nece ‘na traku’… zasto bi ovo bilo ista drugacije, zar je malo da visoko skolovani i strucni inzenjeri idu u nemacku ili neku drugu ‘dobro namernu’ drzavu koja nudi posao ..al prvo malo 2 3 godine na traku.. pa onda malo trecerazredni gradjanin za zivota, nego sad treba i u svojoj drzavi da idemo na traku.. kao da smo zavrsavali visu skolu. Katastrofa, ovo nije prosperitet, ovako se prave zemlje treceg sveta.

  9. Ovi na vlasti ne vole nase strucnjake jer oni sami nemaju skole, obrazovanja i vaspitanja. I ne mogu da se ,,ugrade“ .

  10. Ma dajte molim vas, namerno izvrćete činjenice, dostignuća Jugoslavije, zemlje sa 22 miliona stanovnika prisvaja jedna od neuglednih i novonastalih mini državica.

  11. Lola je pravila industrijske robote koji su usko specijalizovani i koje nije neka mudrost napraviti. Ne mogu porediti sa Kineskim robotima i njihovom opštom namenom danas.

  12. Pogledajte na ulici ljude oko sebe da li vam neka faca lici da je sposobna da pravi robote?!

  13. Imali smo sve i avione i kamione a onda su došli pokvareni i nepismeni na pozicije i sve opljačkali i uništili..Važno je da narod „uživa“u demokratiji i promenama . Ovo stanje je počelo od 1990g i ne nazire mu se kraj ali šta da se radi kada nečiji glas vredi litru ulja i kg šećera i taj glas je ravnopravan sa glasom vrhunskih naučnika.

  14. Da li neko razmišlja kakve robote prave negde u Evropi. Oni koji su to počeli pre has i Kineza.

  15. U Jugoslaviji, pedesetih godina proslog veka, zene, obrazovane i neobrazovane, imale su pravo na abortus. Danas, svetosavci i ostali beogradski sindikati, predvodjeni patrijarhom pavlom, kazu da je to greh i da samo radjaju.

  16. Smešno, neki su prespavali 40 godina pa pišu ovako glupe priče, podledajte realnost pa onda pišite. Ima li u svetu zemlje koja može Kini biti konkurent u ivoj tehnologiji

  17. Ma naravno kako da ne….prvo srpski roboti pa onda amebe nastale. Mislim i Kinezi su samo iskopirali nečiju tehniku ali vi ste plafon jer još tvrdite da ste ih pravili pre 40 god. Pa što ih barem ne pustiste rat da odrade umesto vas nesposobnih podanika.

  18. Ne preterujte. Na pocetku robotike smo bili u trendu /hvala Tito) ali odavno nismo u toku… kao ni u bilo cemu drugom. Mi mozemo da se pravimo savremenim ali istina je da mi mozemo samo da pravimo maline i sljive…

  19. Pitam se šta ste sve ovo vreme radili u Srbiji, ako su vam tu bili FANUK, KUKA, ABB roboti ? To vam nije smetalo, a sada kinezi sa humanoidima smetaju. Borite se sa konkurencijom , bar nađite jednu tačkicu u kojoj imate smelosti da idete na tržište. Objavite šta imate, kakve benefite imate i država daje pare jer zna da će od toga i zaraditi. Koliko dugo su ABB, KUKA i FANUC ovde i niko nije razglabao o svojoj muci. Kad smo pitali da li u Srbiji neko radi robotiku, bilo je , ali zahteve nisu mogli da ispune i to je to. Nedovoljno razvijeni, nekonkurentni godinama i godinama….

  20. Погледајте клипове на YouTube из Кине пре 50 година и из СФРЈ, затим погледајте опет клипове из данашње Кине. Једино што се намеће као питање је „дал смо ми нормални?“

  21. Prvo kanalizacija u Bg, pa kamioni u Priboj, pa autobusi u Zemun pa još mnogo obećanja do robota. A domaće ne može da finansira jer nema ugradnje. Sa kinezima je to najlakše zato klika sa njima najviše posluje.

  22. Priča i samo priča, klasika Srba. Kinezi dođu i arbajt praksa i zaposle radnike, radnici prime plate, porodice imaju egzistenciju. Prosto

  23. Zanimljivo je da su oni ljudi kojima su komunizam i planska privreda ostali „u genima“ upravo oni isti koji su se protiv toga najviše i borili. Zato sada ne razumeju da ne može da postoji „srpski robot“ zato što su ga napravili Srbi! Robote prave kompanije i ljudi koji rade u tim kompanijama. To naravno ne znači da mi ne treba da imamo fakultete i naučne institute koji će obrazovati kadrove iz ovih oblasti. Baš naprotiv, treba udesotostručiti ulaganja u ovu vrstu obrazovanja jer upravo tako stvoreni kadar onaj koji će u budućnosti stvarati kompanije koje će se baviti robotikom. U tom smislu, evo jedne male pikanterije, Kina je prošle godine izabrala 5 najtalentovanijih mladih ljudi koji se, kao tek nedavno svršeni studenti, bave razvojem veštačke inteligencije. Država je donela odluku da ih angažuje na daljem razvoju ovih projekata tako što će im dodeliti državnu platu kako bi oni ostali da rade u kineskim razvojnim institutima. Siguran sam da niko od čitlaca ne bi ni iz deset pokušaja pogodio koliku platu su dobili?! Svih petoro, be samo neko od njih? Pazi sad, nije greška u nulama, 100 miliona dolara godišnja plata za svakog pojedinačno!!! Šta je cilj? Prvo, zadržati kvalitetne stručnjake u Kini, i drugo, stvoriti veliku firmu koja će biti izuzetna u ovoj oblasti. Pet mladih stručnjaka od države godišnje dobije 500 mil/$. Za deset godina 5 milijardi koje svakako neće potrošiti na „Mercedes i šampanjac“ već na razvoj posla u kome i sami učestvuju. Zato je ovo pravi primer kako država stimuliše razvoj savremenih tehnologija čak i kada se radi o komunističkoj zemlji.

  24. Akoste imali sve zastoste trcali u italiju i nemacku da svercujete,
    Niste imali kafu a kamoli kola i texniku,
    U srbiji pamte ko pacovi 10 min

  25. Nas gigant ,,Mari-Hu-Ana,, je na dobrom putu da osvoji svjetsko trziste. Kako ,,neko,, rece -sta je to dve tone… ,,Ca-Ci-Lend,, ,,Pa-Rovi,, ,,Pin-Kovi,, ,,Jo-Van-Ica,,… Sta ima da ocekuje narod koji bira ljude na vlasti iste one koji tvrde da je Dubrovnik, Knin,…srpski gradovi. Hajdukovanje, lazi obmanjivanje, je najprofitabilnije…

  26. Srbija je postala kineska kolonija, zahvaljujući našem diktatoru. Kinezi ne žele konkurenciju, već da se 100% oslanjamo na njihovu tehnologiju i pamet. Oni imaju impresivne rezultate, ali to nama na duže staze ne donosi prevelike benefite. Naprotiv. Mene i ne čudi što vlast gasi domaću pamet, jer njoj nije ni potrebna. Više je smetnja. Ova vlast ulaže novac samo tamo gde može dobro da se ugradi, a da nisu smetnja Kinezima. Prodali su nas, da budemo večite sluge. Oni nisu sposobni ništa kvalitetno da naprave.

  27. Da. U nekadasnjoj Jugoslaviji tehnologija je bila veoma napredna pa se nekako izgubila u Srbiji. I dalje je tehnologija na visokom nivou u drugim drzavama bivse Jugoslavije kao u Makedoniji, BIH, Crnoj Gori i Hrvatskoj, samo se u Srbiji nekako izgubi.

  28. Све дајемо странцима а мићемо бити њихова раја.

  29. Koga zanima naša pamet.Savez pronalazača Beograda je izbačen iz Trgovačke škole posle 40 godina na ulicu.Nisu uslišene žalbe.Lola je bila lider zajedno sa tehničkim fakultetima.Tužno je gledati sve ovo što se dešava.

  30. Pa što to niste odmah pokrenuli posle 5.oktobra ? Ili godinu dana posle, ili dve ili ….. ?

  31. Bili smo nekada sve što danas nismo i što, nažalost, više nikada nećemo biti.
    Danas ne znamo ni gde su nam državne granice, a busamo se da smo „ekonomski tigar“.
    Ekonomskog tigra je ukrotio obican pećinski čovek u liku Aljbina Kurtija.

  32. @Vulin, o cemu vi pricate i gde ponikoste, svasta. Blago nama sa svima vama.
    Bilo nekada sada se pripoveda, obrazovanje, domace ne valja treba nam samo strano, domace ne treba vise od srednje skole a moze i osnovno obrazovanje, visoko samo strano, gde dodjosmo covece?! Blago nama sa svima njima. Ziveli

  33. Srpska istorija robotike i protetike u Srbiji proteže se sve do Nikole Tesle, ali je tek dve decenije nakon njegove smrti oživela kao veštačka ruka sa pet prstiju.
    Nastala je u Beogradu, a genije koji je stajao iza pronalaska bio je čovek po imenu Rajko Tomović. Njegov saradnik je bio Miodrag Rakić.
    Zajedno sa Miodragom Rakićem, svojim kolegom sa Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, 1963. godine započeo je pionirski rad na izradi veštačkog organa sa čulom dodira u Laboratoriji za automatsku kontrolu na Institutu „Mihajlo Pupin”.U svom istraživačkom radu koristili su teorijske radove iz oblasti rehabilitacione i ortotičke robotike.Tomović je bio produktivan čovek koji je uz rad u laboratoriji objavljivao romane, sve vreme crpeći inspiraciju iz svoje duboke ljubavi prema klasičnoj muzici, a industrija protetike naglo je porasla od Tomovićevog pronalaska 1963. godine.Robotska šaka ima pet prstiju, senzorsku povratnu spregu i mioelektrično upravljanje, odnosno upravlja pomoću električnog signala.
    Mogla je da izvede dve osnovne radnje, skupljanje sa ispruženim prstima i stiskanje u pesnicu.
    (Piše Serbian mirror: SRBI KOJI SU PROMENILI SVET)

Ostavite komentar


Ekonomija

Naslovna strana

Naslovna strana za 24. jun 2026
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.