Đedović: Razmatramo različite scenarije u vezi sa sankcijama NIS-u, najvažnije obezbediti dovoljno goriva 1Izvor: MRE/Nenad Kostić

U Vladi Srbije danas je održan drugi sastanak stalnog radnog tela Organizacije za nacionalnu strategiju za krizne situacije u naftnom sektoru na kome je razgovarano o stanju na tržištu i snabdevenosti naftnim derivatima, a pred uvođenje sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS).

 

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je da se na dnevnom nivou prati poslovanje NIS-a, situaciju na tržištu i kretanje cena, jer je prioritet da se obezbedi što veća sigurnost snabdevanja.

Đedović: Razmatramo različite scenarije u vezi sa sankcijama NIS-u, najvažnije obezbediti dovoljno goriva 2
Izvor: MRE/Nenad Kostić

„Državne institucije su na raspolaganju kako bi se efikasno organizovale logističke operacije, optimizovali transportni i skladišni kapaciteti, ubrzali administrativni procesi i osiguralo nesmetano snabdevanje naftom i derivatima na celokupnom tržištu. Razmatramo različite scenarije u vezi sa sankcijama NIS-u, budući da je reč pre svega o političkom pitanju koje može imati posledice po našu energetsku bezbednost i ekonomiju. Podrška svih naftnih kompanija koje posluju u Srbiji važna je kako bismo osigurali što stabilnije snabdevanje i povećali kapacitete”, rekla je Đedović Handanović.

Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, istakao je da su u ovom trenutku zadovoljene potrebe domaćeg tržišta. Dodao je da članice Udruženja realizuju planove povećanja uvoznih i skladišnih kapaciteta kako bi se osigurala stabilnost snabdevanja u slučaju eventualnih poremećaja na tržištu i obezbedile dovoljne rezerve za domaće potrošače.

Đedović: Razmatramo različite scenarije u vezi sa sankcijama NIS-u, najvažnije obezbediti dovoljno goriva 3
Izvor: MRE/Nenad Kostić

Na sastanku je ponovljeno da je NIS uputio zvaničan zahtev Odeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) SAD za odlaganje sankcija, koji su zvanično podržale Srbija i Mađarska, s obzirom na značaj NIS-a za snabdevanje naftom, ali i privredu u regionu.

Osim članica Udruženja naftnih kompanija na sastanku su učestvovali i predstavnici Naftne industrije Srbije, Transnafte, Ministarstva rudarstva i energetike, Ministarstva finansija, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, Uprave za rezerve energenata i Republičke direkcije za robne rezerve.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari