Tomislav Momirovicfoto FoNet/MGSI

Izjava Tomislava Momirovića, ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture da je litijum bio “šansa Srbije da izmislimo Internet” privukla je veliku pažnju javnosti i stvorila spekulacije da li to znači da će odluka nadležnih o tome da u našoj zemlji ne treba graditi rudnik litijuma biti revidirana.

Profesor FEFA fakulteta Goran Radosavljević, pretpostavlja da je ministar Momirović mislio na to da je Srbija otkazivanjem projekta o izgradnji rudnika litijuma na njenoj teritoriji propustila razvojnu šansu.

– Sa druge strane, treba navesti podatak da nijedna zemlja u razvoju nije doživela napredak od izgradnje rudnika i razvijanja te industrije tako da bi isti takav slučaj bio i sa Srbijom. Mislim da izjava ministra Momirovića predstavlja najavu da će nadležni u Srbiji preispitati odluku o tome da u našoj zemlji ne bude izgrađen rudnik litijuma a vreme će pokazati da li će to učiniti vlada koja će sada biti izabrana ili neka posle nje – kaže naš sagovornik.

Ekonomista Milan R. Kovačević ističe da Srbiji niko nije ni nudio da na njenoj teritoriji otvori fabriku litijumskih baterija.

– Ne znam zbog čega je onda ministar Momirović u svojoj izjavi to naveo kao propuštenu šansu. Takođe, govoriti da je Srbija nešto izgubila otkazivanjem ugovora sa Rio Tintom u uslovima kada javnost ne zna šta je tačno s tom kompanijom Vlada dogovorila i da li bi na osnovu toga bio ostvaren nekakav benefit za zemlju, je u takvoj situaciji izlišno – navodi Kovačević.

Privatizacioni savetnik Branko Pavlović takođe smatra da izjava ministra Momirovića predstavlja uvertiru za plan države da razmotri odluku o tome da ne izgradi rudnik litijuma u Srbiji.

– Ono što treba reći je to da većina građana ne bi imala ništa protiv revizije te odluke ako bi tehnologija koja bi se koristila u rudniku bila takva da ne ugrožava životnu sredinu a ne onakva kakvu je hteo da koristi Rio Tinto. Takođe, pričati o tome da bi Srbija imala korist od izgradnje tog rudnika, kako tvrdi ministar Momirović, je besmislena u situaciji kada tu investiciju izvodi strana kompanija koja bi nakon završetka izgradnje največi deo profita prisvojila sebi dok bi Srbiji pripao znatno manji deo – zaključuje naš sagovornik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari