Komisija za zaštitu konkurencije u Srbiji pokrenula postupak protiv kompanije Glovo 1foto Aleksandar Roknic

Komisija za zaštitu konkurencije u Srbiji saopštila je danas da je pokrenula postupak ispitivanja povrede konkurencije po službenoj dužnosti radi utvrđivanja postojanja zloupotrebe dominantnog položaja, protiv privrednog društva Glovo tehnolodži (Glovoapp Tecchnology) iz Beograda.

Komisija je, nakon nenajavljenog uviđaja, sprovela analizu uslova konkurencije u oblasti digitalnih platformi za posredovanje u prodaji i isporuci pretežno restoranske hrane i ostalih proizvoda i u ugovorima koje je Glovo zaključivao sa svojim partnerima uočila odredbe koje za posledicu mogu da imaju isključivanje ili otežavanje širenja drugih, konkurentskih platformi.

Konstatovano je i da ugovori imaju odredbe koje za posledicu mogu da imaju diskriminaciju partnera kroz primenu nejednakih uslova poslovanja, što sve čini zloupotrebu dominantnog položaja.

Pojedini ugovori i opšti uslovi poslovanja sa partnerima sadrže, kako je navedeno, propisanu naknadu koju je partner dužan da plati ako stupa u slična partnerstva sa drugim platformama, odnosno nude se visoki iznosi u vidu ulaganja za marketing, uz obavezu vraćanja iznosa ukoliko se uspostavi saradnja sa još nekom platformom.

Primena nejednakih uslova poslovanja na iste poslove sa različitim učesnicima na tržištu, prvenstveno se ogleda u vidu različitih provizija prema različitim partnerima, a u zavisnosti od toga da li sarađuju samo sa Glovom, ili i sa konkurentskim platformama.

Uključivanjem takvih ekskluzivnih klauzula u ugovore sa partnerima ili raznih formi podsticaja ili pritisaka da se zadrži ekskluzivnost mogli bi se isključiti konkurenti sa tržišta ili smanjiti njihova mogućnost da se takmiče, što bi u krajnjoj liniji moglo dovesti do viših cena, manjeg izbora i ponude lošijeg kvaliteta, na štetu potrošača.

Društvo Glovo je nakon preuzimanja platforme „Donesi“ tokom 2021. godine značajno proširilo mrežu poslovanja i drastično povećalo svoj tržišni udeo i steklo dominantan položaj čime je promenjena i struktura tog tržišta.

Komisija poziva sva lica koja raspolažu podacima, ispravama ili drugim relevantnim informacijama koje mogu doprineti utvrđivanju činjeničkog stanja u ovom postupku da ih dostave na adresu Komisije za zaštitu konkurencije.

 

Glovo pozdravlja pokretanje postupka

Kompanija Glovo saopštila je da je uverena da je poslovanje kompanije usaglašeno sa svim važećim propisima o zaštiti konkurencije i pozitivnim propisima koji su definisani zakonom te da pozdravlja odluku Komisije za zaštitu konkurencije da pokrene postupak protiv te kompanije zbog zloupotrebe dominantnog položaja.

„Sve velike organizacije privlače pažnju regulatora i ovo ispitivanje je nešto što pozdravljamo, jer je od vitalnog značaja za očuvanje integriteta ekonomske konkurencije“, navode iz Glovo u saopštenju.

Komisija za zaštitu konkurencije u Srbiji saopštila je ranije danas da je pokrenula postupak ispitivanja povrede konkurencije po službenoj dužnosti radi utvrdjivanja postojanja zloupotrebe dominantnog položaja, protiv privrednog društva Glovo tehnolodži (Glovoapp Tecchnology) iz Beograda.

Iz kompanije Glovo tvrde da uvek saradjuju sa nadležnim organima, a tako i sa Komisijom za zaštitu konkurencije, pružajući sve releventne informacije potrebne u istrazi.

„Akvizicija sa Donesi u Srbiji u julu 2021. godine, bila je u skladu sa svim antimonopolskim i pozitivnim propisima koji su definisani zakonom, kako bi se omogućile nesmetana konkurencija na tržištu digitalnih platformi za posredovanje u prodaji i isporuci, prevashodno hrane iz restorana i drugih proizvoda i učinila ih dostupnim i neograničenim“, navode iz kompanije Glovo.

Komisija za zaštitu konkurencije u Srbiji, nakon nenajavljenog uvidjaja, sprovela je analizu uslova konkurencije u oblasti digitalnih platformi za posredovanje u prodaji i isporuci pretežno restoranske hrane i ostalih proizvoda i u ugovorima koje je Glovo zaključivao sa svojim partnerima.

Kako navode, uočene su odredbe koje za posledicu mogu da imaju isključivanje ili otežavanje širenja drugih, konkurentskih platformi.

Konstatovano je i da ugovori imaju odredbe koje za posledicu mogu da imaju diskriminaciju partnera kroz primenu nejednakih uslova poslovanja, što sve čini zloupotrebu dominantnog položaja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari