Korupcija raširena u sportskim savezima 1Foto: Stefana Savić

Da se lažne diplome decenijama „valjaju“ po Srbiji već je opšte mesto, ali ono što je relativna novina, jeste da se pojavljuju čak i u takozvanim malim sportovima, gde po pretpostavci ne kruži previše novca.

Ipak, Fakultet sporta i fizičke kulture Univerziteta u Beogradu podneo je nedavno Drugom osnovnom javnom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv nepoznatih izvršilaca koji su falsifikovali više diploma o završenoj trogodišnjoj obuci za zvanje trenera u tekvondou.

– Beogradski tekvondo savez poslao nam je nekoliko diploma o zvanju višeg trenera u tom sportu i zatražio da proverimo njihovu autentičnost. Videli smo da lica navedena kao nosioci tog zvanja ne postoje u našoj evidenciji, da je pečat sličan našem ali da se takav nije koristio za overu diploma, kao i da je u potpisu na tom dokumentu lice koje se nije u vreme izdavanja nalazilo na toj funkciji. Obavestili smo Beogradski tekvondo savez o tome, ali smo odmah podneli i krivičnu prijavu. Verujemo da će se utvrditi odakle potiču takvi dokumenti, nama je to važno i nećemo dozvoliti lažna zvanja sa našim pečatom – rekao je za Danas dekan tog fakulteta Saša Jakovljević.

To nije jedina krivična prijava koja se vrti u ovom sportu. Poslednjih nekoliko godina podneto ih je više, ne samo tužilaštvima, već i Olimpijskom komitetu Srbije i Ministarstvu omladine i sporta, a uglavnom se tiču neregularnog mehanizma pri donošenju odluka i novca koji se na taj način nezakonito stiče. Do sada nijedna od prijava nije odbačena, ali ni procesuirana.

Kako je Danasu rečeno u beogradskom savezu, koji je deo Tekvondo asocijacije Srbije (TAS), prijave su podnošene i zbog duplo naplaćivanih nagrada za medalje koje su srpski takmičari osvajali na velikim međunarodnim šampionatima, ali i zbog načina na koji je organizovana prethodno održana skupština TAS-a, dok je prijava za prošlonedeljnu Skupštinu tek u pripremi. Na tom poslednjem skupu smenjen je generalni sekretar Zoran Ćendić, protiv koga takođe postoje prijave, a on tvrdi da iza svega stoji Siniša Jasnić, potpredsednik TAS-a, koga optužuje za niz malverzacija.

– Za Evropsko prvenstvo u formama koje je 2015. organizovano u Beogradu, potpredsednik Jasnić bio je zadužen da organizuje sve nabavke. On nije dozvolio konkurs niti javne oglase a kako sam imao uvid u račune, bilo mi je očigledno da je većina višestruko „naduvana“. Tako je za 280 medalja zrenjaninskom ateljeu Forsa trebalo da se plati više od 255.000 dinara. Ja sam prepoznao u tim medaljama rad firme Mikroliv, kontaktirao sam ih i dobio potvrdu da su ih izradili po ceni od 1,7 evra za komad, odnosno za ukupno 53.200 dinara – kaže Ćendić za Danas i dodaje da je sa istim ateljeom imao problem jer su dozvole za rad štampali za trenere koji ne ispunjavaju uslove po pravilnicima TAS-a i Ministarstva omladine i sporta.

On ističe da je ispred TAS-a Prvom osnovnom javnom tužilaštvu podneo krivičnu prijavu protiv jednog kluba koji je neovlašćeno organizovao dva takmičenja ranga za koji je neophodna saglasnost i nacionalnog i Svetskog tekvondo saveza. Zarada kluba samo od kotizacije od 75 evra po učesniku, koju plaćaju takmičari, dostigla je oko 150.000 evra. Zbog tog iznosa TAS je pokrenuo i parnicu u kojoj se traži odšteta na osnovu dokumentacije koja dokazuje da saglasnost nije izdata.

– To je bio glavni razlog da se na prošlonedeljnoj Skupštini zatraži moja smena, ali je to i deo ukupnog paketa u kome je cilj da se smanji broj onih koji odlučuju u ovom sportu, a posebno bi trebalo da brine to što se sve dešava kako bi se favorizovali jaki i bogati, a eliminisali mali klubovi, najčešće iz unutrašnjosti. Već je primenom neobičnih odredbi statuta 46 manjih klubova izgubilo pravo glasa. Sve je urađeno na krajnje sumnjiv način, ne zna se ko je za odluke Skupštine glasao, jer je na pola sednice utvrđeno da broj glasova ne odgovara broju prisutnih a nije sigurno ni da su svi delegati bili predstavnici klubova koje su predstavljali. To sada ne može da se utvrdi jer nam nije omogućen uvid u dokumentaciju – kaže Ćendić i dodaje da bi do sada već u papirima sve moglo da bude prepravljeno.

Objašnjava da su i falsifikovane diplome deo plana da se u vrh odlučivanja uvuče što više „vezanih“, svojih ljudi kako bi se jednostavnije raspolagalo novcem. Tvrdi i da je lažne papire o zvanjima delio potpredsednik Jasnić, kao i da se priča kako je jednom od trenera to zvanje prodato za 4.000 evra.

Ništa gluplje

Siniša Jasnić negirao je optužbe Ćendića i u razgovoru za Danas rekao da „odavno ništa gluplje nije čuo“, kao i da su te „optužbe posledica sukoba dveju struja u tekvondou“. „Nisam ja bilo šta naručivao, za sve to je bio zadužen upravo Ćendić, on je sve organizovao. Ja čak i ne glasam, ovo su neviđene optužbe i ne vredi o tome uopšte ni govoriti“, rekao je Jasnić i dodao da ni o diplomama ne zna ništa, jer niti radi sa njima, niti na fakultetu.

I još afera

Ovih dana beogradski mediji ukazuju još na jednu aferu vezanu za Sinišu Jasnića, a tvrdi se da je on falsifikovanim dokumentima i bez odluke Skupštine Univerzitetskog sportskog saveza Srbije osnovao firmu „Evropske univerzitetske igre 2020. Beograd“ na koju je Ministarstvo omladine i sporta već prebacilo 143 miliona dinara. Podsetimo, za Jasnića je vezan i niz afera iz 2009. kada je bio na čelu Organizacionog odbora Univerzijade 2009. Beograd. Zbog optužbi da je bez tendera izvršio niz nabavki velikih vrednosti, uključujući i kupovinu automobila, a pod pritiskom javnosti pred samo održavanje te sportske smotre bio je diskretno „skrajnut“ s centra događanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari