Vlada Srbije može da obezbedi novac za finansiranje deficita republičkog budžeta i bez prodaje Telekoma Srbije, a da pri tom državu ne dovede u dužničku krizu, izjavio je juče predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović.


„U slučaju da Telekom ne bude prodat, vlada može pozajmicama da finansira ovogodišnji deficit od 120 milijardi dinara i da javni dug ne premaši granicu od 45 odsto učešća u bruto domaćem proizvodu, koja je utvrđena fiskalnim pravilima“, rekao je Petrović. Prema njegovim rečima, sigurno je da bi vlada bila komotnija ako bi Telekom bio prodat, ali ako se bude pridržavala fiskalnih pravila kojima je ovogodišnji deficit ograničen na 4,1 odsto BDP-a, ne postoji opasnost od prevelikog rasta javnog duga usled novih zaduženja da bi se pokrio taj munus u državnoj kasi.

Vlada Srbije je do 3. maja produžila rok austrijskom Telekomu da poboljša ponudu za 51 odsto kapitala Telekom Srbija jer je ta kompanija ponudila 950 miliona evra, iako je tenderom bila utvrdjena minimalna cena od 1,4 milijarde evra. Petrović je rekao da bi, ako bi bio postignut dogovor o prodaji Telekoma, taj budžetski prihod trebalo da najvećim delom bude iskorišćen za javne investicije, a dodatno za otplatu najskupljih kredita.

„Ako nešto prodate, najbolje je da taj novac iskoristite da napravite nešto drugo što će donositi nove prihode“, rekao je Petrović i dodao da bi bilo optimalno kad bi u Srbiji učešće izdataka za javne investicije u BDP-u iznosilo četiri do pet procenata. Najbolji scenario za privredni rast, prema njegovoj oceni, jeste da se istovremeno smanjuje budžetski deficit i povećavaju izadaci za javne investicije.

„Lošiji scenario jeste da veći prihodi budžeta budu iskorišćeni za rast rashoda, odnosno za javnu potrošnju, na račun smanjenja izdataka za javne investicije“, upozorio je Petrović.

Plate budžetskih korisnika i penzija, kako je rekao, u ovoj i narednim godinama treba da prate rast inflacije, a da dodatno budu povećane za polovinu rasta BDP-a, što je i zakonom utvrđeno. „Fiskalna pravila o budžetskom deficitu i javnom dugu biće narušena ako se plate i penzije budu povećavale više nego što je predvidjeno, ili subvencije preduzećima, kako bi se stimulisala privreda, što bi bila kraktoročna dobit“, istakao je Petrović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari