Subotičko Udruženje „Terras“ već gotovo četvrt veka promoviše organsku poljoprivredu. Osnovano je 1990. godine kao prvo udruženje na prostoru ondašnje Jugoslavije koje je počelo da se bavi ovom tematikom, kao nevladina i neprofitna organizacija čiji je osnovni program rada zaštita, očuvanje i unapređenje životne sredine i zdravlja ljudi, kroz proizvodnju zdrave hrane, odnosno „zdravu“ poljoprivredu.
Njihov rad danas obuhvata edukacije, konsalting, marketing i promocije, ali i naučnoistraživački rad, izdavaštvo i informisanje u oblasti organske poljoprivrede. Delatnost Terrasa bila je godinama usmerena na druge organizacije i poljoprivredne proizvođače na čitavom ex-YU prostoru, a danas na teritoriji Srbije ima oko 300 proizvođača organske hrane. Jedan od uspeha subotičkog Terrasa je i usvajanje prvog Zakona o organskoj proizvodnji i uopšte popularisanje organske hrane, tako da danas tu vrstu poljoprivrede podržava i Vlada Srbije, kroz subvencije proizvođačima.
Udruženje Terras je takođe punopravni član Međunarodne federacije pokreta za organsku poljoprivredu (IFOAM), i iza sebe ima bogato iskustvo u saradnji sa poljoprivrednicima i njihovoj edukaciji, tako da je Subotica i danas svojevrsni pionir u organskoj proizvodnji hrane. Terras je takođe i pokretač i organizator Biofesta, prvog međunarodnog festivala organske hrane koji se od 2004. godine održava u Subotici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


