Najnoviji podaci koje je predstavio Republički zavod za statistiku jasno ukazuju da je ekonomija Srbije i dalje u krizi a kao jedina „svetla tačka“ može se navesti samo rast spoljnotrgovinske razmene.


Statistika pokazuje da je realni pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije u prvom tromesečju 2012. godine u poređenju sa istim periodom prethodne godine 1,3 odsto. Kako ističu u Republičkom zavodu za statistiku, desezonirani podaci pokazuje pad BDP-a Srbije u prvom kvartalu 2012. godine od 0,2 odsto u poređenju s prethodnim kvartalom (četvrtim tromesečjem 2011). Posmatrano po aktivnostima, u prvom tromesečju 2012. najznačajniji realni rast bruto dodate vrednosti zabeležen je u sektoru građevinarstva – 7,8 odsto, i sektoru informisanja i komunikacija -7,4 odsto. U tom periodu, najznačajniji pad bruto dodate vrednosti – 5,1 odsto, zabeležen je u sektoru saobraćaja, pad u sektoru snabdevanja strujom, gasom i parom iznosio je 3,4 odsto, u sektoru trgovine 3,2 odsto, a u sektoru prerađivačke industrije 3,1 odsto.

Promet robe u trgovini na malo u Srbiji u tekućim cenama u maju je bio veći za 9,3 odsto, a u stalnim cenama 3,3 odsto veći nego u istom mesecu prošle godine, U maju je promet robe u tekućim cenama bio manji za 2,3 odsto, a u stalnim cenama za tri odsto nego u aprilu ove godine. Prodaja u trgovini na malo je za prvih pet meseci ove godine u tekućom cenama veća za 5,1 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine, a u stalnim cenama je manja za 0,7 odsto. Takođe, industrijska proizvodnja u Srbiji u maju ove godine manja je za 3,1 odsto nego u istom mesecu lane, dok je u odnosu na prosek 2011. manja za 3,2 odsto.

Sa druge strane, ukupna spoljnotrgovinska razmena Srbije za prvih pet meseci 2012. godine iznosila je 9,3 milijarde evra, što je više za 2,8 odsto nego u istom prošlogodišnjem periodu. Deficit u trgovini sa inostranstvom bio je 2,7 milijardi evra i veći je za 11,1 odsto. Trgovinska razmena sa svetom izražena u dolarima iznosila je 12,2 milijarde i manja je za 3,9 odsto, a deficit Srbije bio je 3,5 milijardi, što je rast od 3,8 odsto. Iz Srbije je od januara do kraja maja izvezena roba u vrednosti 3,3 milijarde evra, što je za 0,2 odsto manje nego prošle godine, a uvoz je povećan za 4,5 odsto i iznosio je 5,9 milijardi evra.

Ekonomista Ivan Nikolić za Danas ističe da rezultati koje je objavio Republički zavod za statistiku pokazuju da je privreda Srbije i dalje u recesiji i da se negativni rezultati manifestuju i u maju. – Sa druge strane, nakon depresijacije kursa dinara došlo je do povoljnih rezultata u spoljnotrgovinskoj razmeni. Evidentno je da su zabeleženi bolji rezultati kada je reč o izvozu međutim to je ipak nedovoljno da bi se uticalo na ukupnu negativnu privrednu aktivnost. U Srbiji je veliki problem što realni sektor nije konkurentan. Dok se na tom planu ne dese promene ne može biti boljitka. Dakle, potrebno je povećanje konkurentnosti domaće proizvodnje što bi evidentno dovelo do pozitivnih rezultata – zaključuje naš sagovornik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari