Ekonomija • 10.11.2025. 10:45
Naslovna strana za 24. jun 2026
GalerijaKlub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.
Kinezi su moje Primere o nalazistu „Borska reka“ procitali jos 2006. godine u ISTINI iz Beca. Sindikat metalaca (Nezavisnost) zakazao je 12. novembra 2001. godine Javnu tribinu u njihovim prostorijama u Beogradu, povodom izaganja nasa tri borska Programa:
• Pok. Radmila Petrovic je govorila o svojim zvanicno prijavljenim Zahtevima za patent: Dobijanje cementa iz flotacijske jalovine i Staklokeramika iz flotacijske jalovine.
• Dr rudarstva Bane Mihajlovic, koji je kao prvi u ovom delu Evrope doktorirao na tzv. „blok-kejving metodi“ eksploatisanja podzemnih nalazista bakra, izlozio je svoj predlog za eksploataciju nalazista „Borska reka“ tom metodom.
• Ja sam izlozio, u trajanju od oko 45 minuta, svoj „Program spasavanja RTB-a“, o kome sam pisao u Petoj poruci.
Prisustvovali su:
• Dr Mirko Cvetkovic, zam. ministra za privredu i privatizaciju (kasnije, preds. Vlade).
• Mr Vojislav Krstic, pom. ministra za energetiku i rudarstvo.
• Dr Nikica Kolundzija, sef Ekspertskog tima po pitanju RTB-a.
• G. Nemanja Kolesar, sef kabineta preds. Vlade Republike Srbije (pre toga, ovlasceno lice preds. Vlade Srbije dr Djindjica po pitanju RTB-a).
Prvoj trojici od navedene gospode urucio sam tog dana po primerak Programa, u prisustvu ostalih 20-tak zvanica, od kojih sestoro profesora beogradskih fakulteta. Cetvrti primerak urucio sam g. Milanu Nikolicu, preds. Sindikata metalaca (Nezavisnost), a peti (te iste veceri), poslaniku Srdji Popovicu, clanu Odbora za ekologiju u Skupstini Republike Srbije. Dva dana ranije, pomocu E-mail-a, dostavio sam Program kolegama sa Metalurskog fakulteta u Beogradu, a kasnije g. Aleksicu, preds. Ekoloskog pokreta Jugoslavije i Sindikatu Nezavisnost iz RTB-a.
Citiram 46. primer iz dopisa Ambasadama, od 23. aprila 2006. godine:
PROFESOR DR ZORAN PETKOVIC, KAO 46. PRIMER U ISTINI IZ BECA
Komisija i Ministarstvo energetike pregledali su pismene molbe svih 13 kandidata za generalnog direktora RTB-a, medju kojima je bila i kandidatura prof. dr Zorana Petkovica. Citiracu dva pasusa iz njegove Molbe, koju sam dobio tek decembra 2001. (posle mog izlaganja Programa spasavanja u Beogradu).
(citiram): “Davne 1955. godine, posle male mature, sisao sam prvi put u Borsku jamu sa tadasnjim upravnikom Jame, dipl. inz. rudarstva Dimovic Dimitrijem, inace mojim ujakom,…
… U Boru i blizoj okolini, po mojim procenama, na osnovu americkih satelitskih snimanja Istocne Srbije, sa dva satelita, sa visine od 914 km, samo u rudnom telu BORSKA REKA ima 3-4 milijarde tona rude, sa srednjim sadrzajem 3-6% bakra. Na potezu bivseg povrsinskog kopa “Lipa” na Crnom Vrhu, u dubljim delovima tog kopa, ima jos 3 do 4 rudna tela rude bakra. U njegovoj blizini postoje 2-3 rudna tela zlata, sa prognoznim sadrzajem od 30-50 grama po toni rude.” (zavrseno citiranje).
Kao sto vidite, clanovi Komisije i svi zaduzeni u tadasnjoj Vladi Srbije po pitanju RTB-a (ministar energetike i rudarstva Novakovic, pom. ministra mr Voja Krstic, dr Nikica Kolundzija, Ivan Grbin, Igor Tadic, Nemanja Kolesar, Zoran Janjusevic itd.) procitali su u molbi prof. Petkovi}a da je u pitanju nemerljivo rudno bogatstvo, vredno nekoliko stotina milijardi dolara, a nakon toga su predlozili da se RTB zatvori zbog nedostatka bakra u rudi?! Koja beskrupuloznost. Normalno da su o rudnom bogatstvu RTB-a morali da znaju (po sluzbenoj duznosti) prof. dr Vlasta Trujic (dir. Instituta i clan GO DS), kompletan poslovodni i Upravni odbor RTB-a, ali niko od njih nije upozorio kasnije g. Djindjica i clanove njegove Vlade da jednostavno ne lupaju gluposti, koje se granice sa pravim idiotizmom. Ja sam kasnije povezao novinare i prof. Petkovica, pa je objavljeno nekoliko intervjua*. Borska televizija, poslovodstvo i clanovi Upravnog odbora RTB-a, opstinski organi i najvazniji ljudi iz Ministarstva energetike nikada ga nisu pozvali na razgovor, pa vam je jasno cije interese oni stite.
14.11. 2002. godine ; „Glas javnosti“ ; „Centar Bora na bakru i zlatu“ ; autor: Lj. Trifunovic ; cela 8. strana (ja sam povezao novinara i prof. dr Zorana Petkovica) ;
„Danas“ ; 28. 07. 2005 godine ; „Borski rudnici bogati retkim elementima“ ; cela 19. strana. Intervju autora Dejana Radulovica sa prof. Petkovicem. Ja sam odveo mog prijatelja Dejana Radulovica i prisutvovao intervjuu. Skraceni intervju (oko 4 minuta) su objavili Radio B-92 i „Slobodna Evropa“, jer je autor clanka saradnik „Slobodne Evrope“. Do sada je objavio 10-ak intervjua samnom.
„LELE, KOLIKE GIME IMA OVAJ KAMION“, KAO 49. PRIMER U ISTINI IZ BECA
Prilikom gostovanja prof. Micunovica u Boru krajem 2003. godine, kao kandidata za predsednika Srbije, u pratnji je bilo nekoliko ministara, a sa njima i predsednik Upravnog odbora RTB-a prof. dr Andreja Lazic. Tog dana DS i opstinska vlast su majstorski organizovali da se ja ne susretnem sa prof. Lazicem i ministrima, pa su ih prof. Vlasta Trujuc i Bucan odveli na rucak u Brestovacku banju (i to nije slucajno), a ne u “Medalju”, u kojoj je vec bio zakazan i odrzan rucak u prisustvu prof. Micunovica?! Prilikom obilaska Povrsinskog kopa, prof. Lazic je, na opste zgrazavanje prisutnih radnika i inzenjera, izjavio ono cuveno: “Lele, kolike gume ima ima ovaj kamion”, jer je bilo ocigledno da je prvi put u zivotu video ogroman damper za prevoz rude.
Boza Bogdanovic, dipl. ing. u penziji iz opljackanog, ozracenog i otrovanog kineskog Bora, u kome svakog dana neko umre od raka ili od leukemije
Da pojasnimo…uzece sve sto ima u tom Boru…neznam kome vredi poredjenje …ljudi ako se kopa 10 puta vise sta moze da nam ostane…
Ovi kinezi ce unistiti Srbiju. Najbogatija drzava na svetu dosla da masovno pljacka malu bednu Srbiju, i plus je jos zaduzi generacijama.
Kinezi nam nisu prijatelji, nego kolonizatori.