"Kosovsko društvo se nalazi u apatiji": Milenković o predlogu Azema Vlasija da se zabrani izlazak poslanicima dok ne izaberu predsednika Skupštine 1Arhiva Foto: Beta/Armenija Zajmi Bešević

Nakon niza neuspešnih pokušaja konstituisanja Skupštine Kosova, advokat Azem Vlasi predložio je da građani blokiraju izlaz narodnim poslanicima iz parlamenta dok ne izaberu predsednika Skupštine. Ipak, kako tvrdi Marko Milenković iz NVO Nova društvena inicijativa, na Kosovu trenutno nema dovoljno društvene svesti o tome u kakvom se problemu nalazi politička scena i ključne institucije.

Blokada Skupštine Kosova nastavljena je i posle osmog zasedanja jer narodni poslanici nisu uspeli da izglasaju predsednika parlamenta i time konstituišu Skupštinu.

Nakon prvih nekoliko sednica očekivalo se političko rešenje putem dogovora stranaka oko kandidata za predsednika Skupštine. Ipak kako su sednice jedna za drugom propadale, a nastavak odlagan, u javnosti se pojavila i opcija novih parlamentarnih izbora, koju su neki političari podržali ukoliko se blokada nastavi.

Ipak, danas je advokat Azem Vlasi predložio još jednu opciju – pritisak građana.

Kako je rekao, građani Kosova bi trebalo da se okupe u što većem broju, opkole parlament i ne dozvole narodnim poslanicima da izađu dok ne izaberu predsednika.

„Poslanici se igraju voljom birača na štetu naroda i države. Bilo bi dobro da se okupi nekoliko hiljada građana. Kada se narodni poslanici okupe, građani neka opkole skupštinu i blokiraju je, mirno, bez nasilja, eventualno da ponesu jaja. Ako poslanici ne odrade svoj posao i ne izaberu predsednika, masa ne sme da im dozvoli da izađu iz parlamenta“, rekao je Vlasi.

Govoreći o trenutnoj situaciji u kosovskom parlamentu, Marko Milenković iz Nove društvene inicijative za Danas kaže da je teško proceniti na koji način će se ona prevazići.

"Kosovsko društvo se nalazi u apatiji": Milenković o predlogu Azema Vlasija da se zabrani izlazak poslanicima dok ne izaberu predsednika Skupštine 2
foto: Printscreen/Kosovo Online

„U ovom trenutku je jedino izvesno da bi političkim dogovorom došli do rešenja, ali dok sa jedne strane imate jasnu želju Samoopredeljenja da prolongira ovaj proces u nadi da ojača svoju poziciju i obezbedi formiranje nove vlade, dok za to vreme i dalje drže poluge moći i vlast u svojim rukama, kao premijer u ostavci, sa druge strane opozicija nema proaktivnu ulogu, i čini se da nema rešenje koje bi mogla da ponudi“, pojašnjava naš sagovornik.

On naglašava da trenutni zastoj odgovara gotovo svim političkim akterima jer aktivno pokušavaju da ojačaju svoju političku poziciju, dok se u međuvremenu polako pripremaju za nove izbore.

„Nove akcije na severu Kosova, odnosno poseta Kurtija Leposaviću i Zvečanu se može tumačiti kao početak nove kampanje“, kaže Milenković.

Komentarišući predlog Azema Vlasija, Milenković kaže da on ne bi doneo razrešenje krize u ovom trenutku.

„Ne bih rekao da postoji dovoljna društvena svest u kosovskom društvu o tome u kakvom se problemu nalazi kosovska politička scena, i uopšte ključne institucije, već se društvo nalazi u nekoj vrsti apatije“, kaže sagovornik Danasa.

Prema Milenkovićevim rečima, ukoliko ne dođe do političkog dogovora, jedino rešenje leži u raspisivanju novih izbora.

„Za to bi verovatno morao da se konsultuje Ustavni sud, kao relevantna institucija u ovakvoj krizi, a pre toga ostaje pitanje do kada će ovaj politički i institucionalni vakuum potrajati, i kako će političke partije iskoristiti ovaj period“, zaključuje naš sagovornik.

"Kosovsko društvo se nalazi u apatiji": Milenković o predlogu Azema Vlasija da se zabrani izlazak poslanicima dok ne izaberu predsednika Skupštine 3
Azem Vlasi Foto: FoNet/Aleksandar Veljković

Ko je Azem Vlasi?

Podsetimo, advokat Azem Vlasi bio je savetnik mnogih kosovskih političara uključujući i Hašima Tačija i Agima Čekua, a od 1974. godine do raspada Jugolavije vršio je bitne funkcije u partijskim i državnim organima SFRJ.

Tako je bio na čelu Saveza socijalističke omladine Jugoslavije od 1974. godine do 1978. godine, a 1979. godine, poslednji put kada je Josipu Brozu Titu bila predata Štafeta mladosti, Vlasi je stajao pored Tita, dok mu je štafetu uručila omladinka sa Kosova Sanije Hiseni.

U periodu od 1981. do 1982. Vlasi se nalazio na čelu Socijalističkog saveza radnog naroda Kosova, a potom postaje član Predsedništva Pokrajinskog komiteta Saveza komunista Kosova i Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije. U maju 1986. izabran je za predsednika Saveza komunista Kosova i na toj funkciji ostao do jeseni 1988. godine, kada se sukobio sa novim rukovodstvom SR Srbije, predvođenim Slobodanom Miloševićem.

Vlasi se usprotivio ustavnim promenama koje je Milošević najavljivao, a na Kosovu su organizovani masovni protesti Albanaca koji su pružili podršku Vlasiju. Demonstracije su kulminirale 1989. godine, kada su se rudari u rudniku Stari Trg zabarikadirali u rudarska okna zahtevajući obustavu reformi.

Milošević je tada organizovao veliki kontramiting u Beogradu 28. februara, na kojem je nekoliko stotina hiljada ljudi skandiralo: „Uhapsite Vlasija“, na šta je Milošević odgovorio: „Ne čujem vas dobro, ali biće hapšenja“. Vlasi je ubrzo uhapšen, kada je srpska policija ugušila otpor Albanaca na KiM i osuđen zbog „kontrarevolucionarne“ aktivnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari