Burundi "između" Amerike i Republike Srpske 1Foto FoNet Milica Vučković

Burundi je „uvek bio čvrsto na stanovištu poštovanja teritorijalnog integriteta Srbije“. Po pitanju KiM, Burundi je uvek podržavao, ne samo politiku Srbiju već i Povelju UN i poredak međunarodnog prava koji je ustanovljen posle Drugog svetskog rata.

Nikad nisu učestvovali ni u jendoj inicijativi protiv Srbije, ni po pitanju Kosova i Metohije ni po pitanju Srebrenice u UN. Uvek su bili na našoj strani a Srbija to visoko ceni,  sve ovo kazao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon sastanka sa Evaristom Ndajišimijem predsednikom Burundija zemlje koja je 2018. povukla priznanje Kosova.

Ndajišimije je u sredu počeo svoju prvu zvaničnu posetu Srbiji, koja će trajati do 14. marta, a zbog njega je Vučić odložio sastanak sa pomoćnikom u Stejt departmentu za Evropu i Evroaziju Luisom Bonoom.

Vučić je još početkom prošle godine najavio da se nada prvoj velikoj turneji po Africi tokom koje će posetiti najmanje 10 do 12 zemalja, a u julu tokom posete Egiptu ponovio je tu najavu.

Osim velike prve konferencije „Srbija-Afrija 2024“ u Beogradu, do turneje još nije došlo, ali su prva dama Tamara Vučić i ministar Nenad Popović tokom prošlog leta bili u višednevnoj poseti afričkim zemljama Demokratskoj Republici Kongo, Esvatiniju i Zimbabveu.

Da li je otkazivanje sastanka sa američkim diplomatom zbog predsednika Burundija slučajnost, šta za Srbiju znači okretanje Africi i saradnja sa Burundijem, pitanja su koja su se otvorila.

Igor Novaković, viši saradnik ISAC fonda, za Danas kaže su mu otkazivanje sastanka u ovom momentu više liči na taktički potez i zbog unutrašnje političke sitaucije i onoga što se dešava u Republici Srpskoj.

– Predsednik ima pravo da proceni da li da se sastane sa predstavnikom Stejt departmenta ili ne. Čini mi se da je sastanak sa predsednikom Burundijaa samo formalno opravdanje za otkazivanje sastanka. Imajući u vidu šta se dešava, situacija je vrlo kritična. Imamo unutašnju političku krizu, a u Repiblici Srpskoj je Dodik inicirao promene Ustava RS što može da napravi dugoročno veliki priblem. Moguće da je to razlog i da se gleda da se na neki način stekne pun utisak o kompletnoj situaciji, a onda će u verovatno biti u komunikaciji sa Vašingtonom – navodi Novaković.

Na pitanje hoće li to Vašington zameriti, odgovara da misli da neće pogotovo ako se ima u vidu da se u utorak sastao sa Donaldom Trampom Mlađim.

Upitan o najavama okretanju Afirici i ssatnku sa predsednikom Burindija, Novaković podseća da treba istaći da je nakon jednostanog proglašenja nezavoisnoti Kosova Srbija bila u prilično aktivnim odnosiam sa afričkim državama, ali uglavnom vezano za pitanja oko Kosova, trošeći ili ponovo uspostavljajući veze nastale sa Nesvrstanima.

– Afrika je svakako teren gde bi Srbija, pogotovo u međunarodnoj politici, mogla da da veći doprinos imajući u vidu da je to teritorijaa za koju su sad zainteresovane i Amerika i Kina. Na osnovu našeg nasleđa sa Nesvrstanima mi smo u prilici možemo da pružimo dobre usluge. Međutim, mislim da taj naš potencijal nije uopšte iskorišćen sve do sada – procenjuje Novaković.

Dragoslav Rašeta, istraživač Novog trećeg puta, kaže da je teško proceniti šta je razlog otkazivanja sastanka, ali da je moguće da se radi o reakciji Stejt Departmenta zbog celokupne sage u RS oko Dodika.

– Što se tiče Burundija, nema Srbije neke prisne odnose sa njima. Pre par godina smo imali upliv migranata iz Burundija nakon kovida, i 2018 su povukli priznanje za KiM – podseća Rašeta za Danas.

Dok okretanje Africi vidi kao igranje na kartu nostalgije i Nesvrstanih kada su u pitanju odnosi sa Afrikom.

– Afričke zemlje predstavljaju potencijalno tržište za srpsku namensku industriju. Srbija ne može da im ponudi više od toga – navodi on.

Kad je reč o Africi kaže da Srbija i Burundi skoro pa nemaju robnu razmenu.

– I pored potpisivanja sporazuma o trgovini, reč je o razmeni ispod 10.000 evra – zaključuje Rašeta.

Podsetimo, predstavnici Srbije i Burundija potpisali su devet sporazuma i memoranduma o međusobnoj saradnji u raznim oblastima.

A dvojica predsendnika najavili su bliže ekonomske i sve druge odnose. Predsednik Burundija podsetio je da su veze prijateljstva i saradnje između Srbije i Burundija nastale 1962., u doba Jugoslavije, a odmah nakon sticanja nezavisnosti Burundija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari