Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara osudila izjavu Balinta Pastora 1Foto FoNet Ognjen Stevanović

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) osudila je danas izjavu predsednika Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balinta Pastora da udruženje građana Agenda „pomaže“ toj stranci, ocenivši da to pokreće ozbiljna pitanja koja nijedan organ pravne države ne sme ostaviti bez odgovora.

Navedeno je da je Pastor u emisiji „Naši dani“ na Radio-televiziji Vojvodine „nehotično“ izneo u javnost zabrinjavajuću isprepletenost partijske politike i civilnog sektora.

U saopštenju DZVM poziva Agenciju za sprečavanje korupcije da po hitnom postupku ispita funkcionalnu i finansijsku vezu između SVM i tog udruženja, ocenivši da se na osnovu reči Pastora, s pravom može pretpostaviti postojanje svesno izgrađenog modela finansiranja koji je zatvoren za javnost.

„Ako jedna organizacija za deset meseci dobije blizu 660.000 evra podrške iz inostranih javnih sredstava, dok prema rečima predsednika stranke ona ‘pomaže’ partiji, postoji li osnovana sumnja na prikriveno finansiranje političke stranke“, upitao je DZVM nadležne organe.

Postavlja se i pitanje da li udruženje služi kao paravan za isplatu onih troškova, uključujući i naknade za rad aktivista na terenu, koji ne smeju da se pojave u zvaničnim finansijskim izveštajima stranke i da li se otvorenom spregom partije i organizacije koja „gazduje“ stranim državnim sredstvima krše zakoni Srbije.

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara zahteva hitno objavljivanje lista isplata i potvrda o sprovedenim uslugama udruženja „Agenda“ i poziva Agenciju da razjasni da li je „Agenda“ zaista civilna organizacija ili samo politička „pozadinska blagajna“ namenjena podrivanju jednakih izbornih uslova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari