Rat u Ukrajini povećao interesovanja investitora za kompanije iz odbrambenog sektora 1Foto: Shutterstock

Paradigma ulaganja u akcije iz segmenta odbrambene industrije se dramatično promenila od kada je počeo rat u Ukrajini.

Prema procenama tamošnjih poznavalaca prilika, američka potrošnja na odbranu kao procenat bruto domaćeg proizvoda mogla bi da poraste sa oko 2,8% na između 3,5% i 4%, uz očigledne najave da će se i evropski odbrambeni budžeti povećati.

Određena predviđanja govore o najmanje 800 milijardi dolara američke potrošnje za odbranu u 2023. godini, što će otvoriti velike poslovne prilike za veći broj kompanija koje posluju u sektoru proizvodnje odbrambenih sredstava.

Iz domaće brokerske kuće Ilirika Investments kažu da je poslednjih nekoliko dana već vidljiv kupovni pritisak na pomenutim akcijma kompanija koje proizvode vojnu opremu. Neke od njih su uvećale vrednost i preko 20% poslednjih dana.

General Dinamics je bila jedna od njih. Ova kompanija proizvodi niz vozila i sistema za američku vojsku. U februaru je američki Stejt department odobrio prodaju 250 glavnih borbenih tenkova M1A2 SEPv3, ili MBT, Poljskoj za 6 milijardi dolara.

Zbog tekućih događaja u Ukrajini, Češka, Rumunija i druge istočnoevropske zemlje takođe mogle da traže da pojačaju svoju tenkovsku odbranu i ispostave svoje porudžbine.

Akcije ove kompanije su pre početka rata u Ukrajini vredele oko 210 dolara dok danas već vrede 235 dolara, mada su u jednom trenutku dogurale i do 255 dolara. Najava da će se proširiti nemački budžet za odbranu stavlja Lockheed Martinov F-35 stelt lovac u kategoriju mogućih kupovina, baš kao i kupovinu Boeingovih jurišnih helikoptera Apache.

To bi takođe moglo da otvori vrata i za kupovinu više Eurofighter Tiphoona, multinacionalnog lovaca koje proizvode Airbus, BAE Sistems i italijanski Leonardo.

U izveštaju Defence Veekli-a se navodi da Nemačka ne gleda samo na borbene avione. Takođe pokušava da budžetira sredstva za budući borbeni vazdušni sistem (FCAS), zajednički napor sa Francuskom.

Na listi su i teški transportni helikopteri, kao i savremeni raketni sistemi protivvazdušne odbrane Patriot kompanije Raitheon. Nemačka bi takođe mogla da ubrza svoje veoma postepeno prihvatanje tehnologije dronova. Ovo je uključivalo dogovor od milijardu dolara sa Izraelom 2018. i učešće u projektu Eurodrone, zajedničkim naporima kojim upravlja Airbus sa Italijom i Francuskom.

Pomenuta imena, poput Lockheeda, Raithona i BAE imali su ovih dana uzlete na berzanskim sastancima ističu u Ilirici Investments. Ipak, dugoročna slika o rastućoj potražnji odbrambenih sistema je daleko od potpune.

Mnoga obećanja o potrošnji data u protekloj nedelji moraju da odobre zakonodavci i budžetski odbori. Jedino što je za sada izvesno je da planovi za prebacivanje velikih količina naoružanja i zaliha u Ukrajinu potvrđuju barem kratkoročno povećanje potražnje za vojnim sredstvima. Da li će to biti i dugoročni trend verovatno zavisi od konačnog raspleta nemilih događaja u ovoj zemlji.

Izvor: Demostat

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari