Opozicija na Kosovu traži od Kurtija da pošalje nacrt Zajednice srpskih opština Ustavnom sudu i da posluša Zapad 1Foto: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Poslanici opozicionih partija okrivili su premijera Aljbina Kurtija, za slabu spoljnu politiku, zbog koje se Kosovu stalno nameću uslovi. Opozicija je zatražila da se ispuni uslov Nemačke i Francuske za upućivanje Nacrta statuta Asocijacije Ustavnom sudu, kako bi došlo do prijema u Savetu Evrope.

Kako prenosi Kossev pisanje Kohe, članovi opozicionih partija kritikovali su premijera Aljbina Kurtija dan nakon što je izjavio da Kosovo ne prihvata uslovljavanje Asocijacijom za članstvo u Savetu Evrope.

Prema njihovim rečima, potrebna je koordinacija sa zapadnim zemljama.

Poslanica Demokratske partije Kosova, Arijana Šoši-Musljiju (Ariana Shoshi-Musliu), nazvala je Kurtijevu odluku jadnom i upitala ga zašto je sproveo odluku Ustavnog suda za manastir Dečani ako nije hteo da završi posao do kraja.

„Stav premijera je jadan za državu! Aljbinova sopstvena politika, obaveze iz Ohridskog sporazuma, protivljenje i nedostatak koordinacije sa našim saveznicima, istovremeno svetskom velesilom, doveli su Kosovo do tačke gde jeste. Degradacija spoljne politike je visoka. Kurti nema kredibilitet kod naših međunarodnih prijatelja, oni mu ne veruju, zato su unapred potrebni dodatni uslovi“, rekla je Šoši.

Kurtija je takođe kritikovao LDK. Poslanik Avdulah Hoti (Avdullah Hoti) je u objavi na Fejsbuku podelio spisak od 14 organizacija i federacija kojima se Kosovo pridružilo kad god je koordinisalo, prema njegovim rečima, sa saveznicima. On se osvrnuo na period kada je LDK bio na vlasti.

Poslanica Alijanse za budućnost Kosova, Aljbana Bitići (Albana Bytyqi) u emisiji „60 minuta” na KTV rekla je da, iako se uslovljavanje nije očekivalo od Nemačke i Francuske, nacrt statuta Asocijacije treba da bude upućen Ustavnom sudu.

„Premijer Kurti uvek je gutao svoje reči, i vidimo da to čini i sada. Rekli smo mu da pošalje nacrt Asocijacije Ustavnom sudu, iako smo znali da ga neće poslati, jer se manje-više zna kakva će odluka biti doneta”, rekla je Bitići.

„Od trenutka kada je Kurti došao na vlast, videli smo kakve ima odnose sa SAD i drugim prijateljskim zemljama. Ovo što nam se dešava je nepravda, Kurti nije ozbiljno shvatio prijateljske zemlje koje su nam bile naklonjene. Ovo bi trebalo da ostane Kurtijeva odgovornost”.

Članstvo Kosova trenutno nije na dnevnom redu Komiteta ministara spoljnih poslova Saveta Evrope, koji će se sastati 17. maja, pošto su Francuska i Nemačka svoju podršku uslovile prosleđivanjem Nacrta statuta Asocijacije Ustavnom sudu na tumačenje. Sa istim stavom izašla je i Italija.

Nacrt statuta Zajednice opština sa srpskom većinom podnela je EU Vladi Kosova u oktobru prošle godine, ali je premijer Kurti juče rekao da to nije zvaničan dokument, jer je odbijen i kao takav ne može da bude poslat Ustavnom sudu.

„Odbijanje nije prihvatanje. Odbijanje je odbijanje. Ukoliko bi paket sporazuma od 26. oktobra 2023. bio prihvaćen i potpisan u Briselu, tek tada bi taj nacrt statusa bio upućen Ustavnom sudu. Nacrt statuta Lajčaka i drugih izaslanika Kvinte nije formalizovan kao dokument jer je odbijen. Kao takav, to je ne-dokument, pa je ‘non pejper’. Vlada ne može da šalje Ustavnom sudu dokumenta koja nije prihvatila i koja nisu zvanična. Ovaj zahtev je za nas bio i ostao apsurdan”.

On je rekao i da žali zbog nedostatka podrške savezničkih zemalja i da to, prema njegovim rečima, neće pomoći normalizaciji kosovsko-srpskih odnosa ili demokratije.

„Smatrali smo da će države koje do sada nisu priznale Republiku Kosovo biti prepreka za članstvo u ovoj organizaciji, ali nikada nismo mislili da će demokratske države, koje su bile i nastavljaju da budu pristalice Kosova, postati prepreka za razvoj i demokratizaciju, a ranije su bile za naše oslobođenje i nezavisnost“, rekao je on.

Komitet ministara spoljnih poslova Saveta Evrope sastaće se 17. maja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari