Marton: Orban je investirao u lojalnost SVM u Vojvodini 1foto (BETAPHOTO/LUKA FILIPOVIĆ/DS)

;Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) – Vojvođani upitala je danas ko je i po kom osnovu odobrio novčane transfere iz Mađarske ka „politički povezanim strukturama u Srbiji“.

LSV je povodom navoda da je Vlada Viktora Orbana, neposredno pred izbore u Mađarskoj, uplatila oko 12 miliona evra na račune organizacija i udruženja Mađara u Vojvodini, upitala da li je time prekršen srpski zakon o finansiranju političkih aktivnosti. „Posebno zabrinjava podatak da je čak 660.000 evra završilo na računu udruženja ‘Agenda’, registrovanog na istoj adresi kao i sedište Saveza vojvođanskih Mađara u Subotici, kojim upravlja funkcioner ove stranke, Karolj Pal. Ovo nije slučajnost, ovo je obrazac“, naveo je portparol LSV – Vojvođani Aleksandar Marton.

Ocenio je da „godinama unazad, vrh Saveza vojvođanskih Mađara, predvođen Balint Pastorom, održava sistem političke kontrole kroz pritiske, ucene i klijentelizam nad mađarskom zajednicom u Vojvodini“.

„Ovo nije pomoć, već investicija u političku kontrolu i lojalnost“, dodao je Marton.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari