Bivši ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić i američki general Dejvid Petreus debatovali su preksinoć u NJujorku o spoljnoj politici SAD i aktuelnom stanju u međunarodnim političkim i finansijskim institucijama. Neposredan povod za organizovanje ovog susreta u Harvard klubu bio je objavljivanje novog broja časopisa Horizonti, u izdanju Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj (CIRSD), koji je posvećen izazovima s kojim se Amerika suočava u 21. veku.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Jeremić, inače predsednik CIRSD-a, ukazao je da se ove godine obeležava vek od Sajs-Piko sporazuma, kojim su „iscrtane“ granice današnjeg Bliskog istoka. U tom kontekstu, konstatovao je da se taj poredak danas „vidljivo urušava, što otvara brojna politička i bezbednosna pitanja, ne samo u regionu već i širom sveta. Petreus je objasnio genezu stvaranja Islamske države, uz opasku da je nju moguće vojno poraziti, kao što je bio slučaj sa Al Kaidom. „Ključni faktor za neutralisanje Islamske države jeste novo administrativno uređenje Iraka, koje bi uključilo sunite u državne institucije i u redovni politički život“, smatra on.

Govoreći o situaciji u Siriji, sagovornici su se složili da je reč o „geopolitičkom Černobilju“. Petreus je istakao složenost situacije u ovoj „ključnoj“ državi za stabilnost celog Bliskog istoka, ocenivši da „neće biti jednostavnih političkih niti vojnih rešenja“. Prema njegovom mišljenju, činjenica da američki i ruski interesi nisu potpuno podudarni u Siriji čini problem još složenijim. Povodom „nuklearnog“ sporazuma između SAD i Irana Jeremić je kazao da je to prilika da „otpočne detant između regionalnih sila na Bliskom istoku“, dok je Petreus predočio dobre strane takvog dogovora, ali je izneo i određene rezerve, pre svega u odnosu na njegovo vremensko ograničenje.

U segmentu razgovora koji je bio posvećen odnosima između SAD i Kine Jeremić je izneo stav da se radi o „ključnom bilateralnom odnosu“ na aktuelnoj međunarodnoj sceni. Petreus je konstatovao da dinamika ovog odnosa zavisi najviše od Kine, kao i od uspeha njene tranzicije „od ekonomije zasnovane na jeftinoj radnoj snazi ka modernoj ekonomiji koja počiva na održivim osnovama“. Sagovornici su, takođe, pozitivno ocenili veliki kineski kontinentalni investicioni program poznat kao „Novi put svile“.

„Vreme rastućih tenzija“

Petreus je zaključio da posle „američkog sna očekuju nas severnoameričke decenije“, dok je Jeremić poručio da „živimo u vremenu rastućih geopolitičkih tenzija, u kome se regionalne krize javljaju paralelno i međusobno hrane, tako da bi jedini razuman odgovor međunarodne zajednice morao biti jačanje međunarodnih institucija, u kojima će SAD nastaviti da igraju ključnu ulogu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari