Tvrdoglavi Kurti rizikuje zapadnu podršku: Bivši ambasador Kosova u Nemačkoj za Frankfurter algemajne cajtung 1Foto: EPA-EFE/FILIP SINGER

Kurti mora da pristane na Zajednicu srpskih opština jer Kosovo ne sme ostati bez zapadne zaštite, navodi pisac Beće Cufaj. Piše, prenosi Dojče vele, da je zapadni plan da se Vučić poštedi pravnog priznanja Kosova, ali da ga prizna faktički.

Evropske i američke diplomate nisu previše marile za temu Kosova nakon proglašenja nezavisnosti pre 15 godina, piše kosovski pisac Beće Cufaj, bivši ambasador Kosova u Nemačkoj.

„Bilo je beskrajnih razgovora i malo rezultata. Na geopolitičkoj tabli nicale su nove krize. Razgovori Prištine i Beograda bili su povoljan teren za figure. Na jednoj strani stajao je Putin sa svojim vernim vojnikom u Srbiji, bivšim Miloševićevim ministrom Aleksandrom Vučićem. Na drugoj strani Zapad sa pobunjeničkim detetom Kosovom. Ko je imao prednost? Putin, naravno. Ako biste sa Angelom Merkel pričali o Kosovu i Srbiji, razgovor bi se zapravo vodio o Putinu“, piše Cufaj u autorskom tekstu za nedeljni Frankfurter algemajne cajtung.

Prema Cufaju, svi su se prenuli iz sna kad je Putin umarširao u Ukrajinu. „Najednom je Balkan opet postao tema. U Briselu je prethodno bilo beskrajnih razgovora i tehničkih dogovora Kosova i Srbije, 33 potpisana sporazuma koji nisu sprovedeni. Sa agresijom Rusije na Ukrajinu sve to je postalo nevažno.“

Zapad je, piše Cufaj, izašao sa predlogom koji se temelji na ugovoru dve Nemačke. „Kosovo mora da prihvati taj predlog“, smatra pisac, i da dozvoli formiranje zajednice opština sa srpskom većinom.

„Tu ima dva problema. Prvi je što se Kosovo boji da bi Srbi, koje politički kontroliše Beograd, mogli težiti ponovnom ujedinjenju sa Srbijom. Drugi problem je, iz moje perspektive, premijer Kosova Aljbin Kurti“, piše Cufaj.

„Nakon dve godine u vlasti, deluje da Kurti nije drukčiji od prethodnika. Albanci sa Kosova masovno emigriraju u Nemačku. I dalje vladaju korupcija i nepotizam, partija upravlja institucijama“, navodi kosovski pisac.

Prema njegovoj oceni, srpski predsednik Vučić je stidljivo prihvatio francusko-nemački plan, dok je Kurtijeva poruka – kako javnost razume – odbijanje da se formira Zajednica opština. Cufaj podseća da Kurti i dalje insistira da takve zajednice može biti samo u slučaju priznanja Kosova od strane Srbije.

„To nervira međunarodne partnere, posebno Amerikance i Nemce. Posle dve godine u vlasti, Kurti će morati da digne ruke od oba predizborna obećanja. Nije došlo do boljeg života za građane, a Zajednicu srpskih opština neće moći da spreči“, piše Cufaj.

„Kosovo ima tvrdoglavog premijera, ali nema tenkove, avione i veliku vojsku. Vučić to ima, a Vučić je, kako se Kurti žali, Putinova produžena ruka. Savetnici Šolca, Makrona i Bajdena mogu mu odgovoriti da će ga NATO-trupama zaštititi od Vučića i Putina.“

„Da li se to Zapad plaši Vučića jer je Putinov prijatelj? Ne. Ali, diplomate su ubedile svoje političare: spasićemo Vučića pritiska da de jure prizna Kosovo, ali zauzvrat ćemo ga udaljiti od Putina i Kosovo će dobiti faktičko priznanje od strane Srbije. To je normalizacija. Maksimum iz minimuma. Uz uslov da Kosovo pruži autonomiju svojim Srbima“, navodi pisac.

„Zar Zapad treba da okrene leđa Kosovu za koje je preko dve decenije stacionirao hiljade vojnika kako bi očuvao krhki mir – samo jer Kurti odbija dil sa Srbijom? Kosovo ne može sebi da priušti da ostane bez zaštite Zapada“, zaključuje se u tekstu nedeljnog Frankfurter algemajne cajtunga.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari