Podrška Orbana i Fica Vučiću uoči mitinga u Beogradu: Čemu odbrana autokratije? 1foto EPA-EFE/JAKUB GAVLAK

Podrška koja stiže Aleksandru Vučiću, uoči njegovog mitinga u Beogradu, kao odgovor na višemesečne demontracije više stotina hiljada građanki i građana širom Srbije, od premijera Mađarske i Slovačke, a nakon njegovog toplog prijema u Parizu od strane tamošnjeg predsednika, te prećutkivanja čelnica Evropske komisije prilikom susreta sa njim o sumnjama da je upotrebio nasilno oružje protiv demonstranata 15. marta u Beogradu, ispostavlja pitanja o tome kakav je zapravo stav EU u odnosu na režim.

I onog koji se unutar EU jasno suprostavlja takozvanim evropskim vrednostima, poput mađarskog i slovačkog čelnika, kao i njegovim, takođe, nosiocima.

Kako bilo, uoči takozvanog velikog mitinga podrške Aleksandru Vučiću pod nazivom ”Ne damo Srbiju”, slovački premijer Robert Fico objavio je Instagramu da je Evropskoj uniji potrebna iskrena diskusija o demokratiji i onome što se dešava u Slovačkoj i Srbiji, ističući da bi Srbija već bila članica da je Unija prema njoj bila pravedna.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Robert Fico (@robert.fico)

Prema njegovim rečima, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je suveren i ne podleže „zapadnom diktatu“.

– Trenutno je Srbija na pravom putu. Pošto je demokratski izabrani predsednik Aleksandar Vučić suveren i ne pokorava se zapadnoj diktaturi, suočava se sa gnevom zapadnih bogova. Kada bi EU bila pravedna – što nije – Srbija bi postala njen član, jer je spremna za to. Međutim, zbog suverenog stava predsednika, članstvo u EU postalo je sredstvo za ucenjivanje demokratski izabranih političkih predstavnika Srbije. Želim predstavnicima i građanima Srbije da reše svoje unutrašnje probleme bez mešanja Zapada – napisao je Fico na Instagramu.

Takođe, premijer Mađarske, Viktor Orban, pružio je nedvosmislenu podršku Vučićevom režimu, rekavši da su sve mađarske patriote uz srpske.

– Dragi Aleksandre! Drage srpske patriote! Pozdravljam vas iz Budimpešte. Već mesecima pratimo šta se dešava u Srbiji. Strane sile pokušavaju da se umešaju u živote Srba. Ovo se dešava i kod nas. Strane sile hoće da kažu Srbima kako da žive. I kod nas to rade – rekao je Orban u video poruci.

Orban je naveo i da „strane sile stalno napadaju one koji se zalažu za suverenitet Srbije“.

– I nas zbog toga napadaju. Vidimo da se ne predajete, vidimo da se hrabro borite, jer hoćete suverenu Srbiju. Niste sami, vaša borba je i naša borba. Srpske patriote mogu da računaju na mađarske patriote. Živeo predsednik Vučić, živela Srbija – dodao je Orban.

Podrška Orbana i Fica Vučiću uoči mitinga u Beogradu: Čemu odbrana autokratije? 2
foto FoNet/Medija centar

“To su opšta mesta o nepoznatim silama koje Srbiji rade o glavi i domaćim izdajnicima“

– Poruke premijera Mađarske i Slovačke Viktora Orbana i Roberta Fica pokazuju prvenstveno kako bi se Srbija ponašala da je članica EU, sa sadašnjim vlastima, a i da su joj bliski oni političari u EU koji deluju u suprotnosti sa vrednostima EU. Vrednosti nisu nešto apstraktno već obojica lidera krše, i planiraju dalje da krše standarde ljudskih prava. Čini se da vlastima u Srbiji više odgovara ovako društvo i to je ono što zabrinjava – kaže za Danas Goran Miletić, direktor Civil Rights Defenders za Evropu.

Što se tiče sadržaja obe poruke, napominje, čini se da ih ne vredi komentarisati.

– To su opšta mesta o nepoznatim silama koje Srbiji rade o glavi i domaćim izdajnicima. Niko ozbiljan više ne veruje u to, ali su ovakve poruke namenjene onoj manjini građana Srbije koja zbog višegodišnje lose medijske situacije veruje u neverovatne neistine. Nažalost, pokazalo se u mnogim zemljama, pa i u Slovačkoj i Mađarskoj, da ovu manjinu građana nikako ne možemo zanemariti, pa je i ovakva podrška stigla predsedniku upravo sada – zaključuje Goran Miletić.

Boris Varga foto Privatna arhiva
foto Privatna arhiva

„Dok bude političara kao Orban, Vučić ne mora da brine zbog jakih pritisaka na Beograd od strane Brisela“

Prema rečima Borisa Varge, politikologa i novinara, Orban i Vučić su najbolji primer savremenih evropskih autokrata.

– Jedan vodi članicu EU – Mađarsku, drugi kandidata za članstvo – Srbiju. Vučić i Orban sve vreme sede na toj drugoj stolici saradnje sa autoritarim državama poput Rusije i Kine. To govori o tome da je Mađarska nelojalna Briselu i da je korisna Putinu – ističe sagovornik Danasa.

Takođe, dodaje, svedoči i da Srbija nema iskrenu nameru da postane demokratska zemlja i država članica EU, jer u njoj ne bi mogao da postoji Vučićev korumpirani režim u kome on radi šta hoće.

– Represije i pritisci na proteste u Srbiji govore o tome da Vučić nema nameru da bude demokratski lider i uopšte ne planira da silazi sa vlasti. Vučić u Orbanu i Mađarskoj vidi ne samo poslovnog partnera, već i advokata u EU, koji braneći Srbiju istovremeno brani i svoj manjkavi demokrstaki sistem u Mađarskoj – smatra Miletić.

Kako dodaje, Orbanov i Vučićevi režimi su slični, imaju tu nacionalističku, populističku i prorusku komponentu.

– Dok bude političara kao Orban, Vučić ne mora da brine zbog jakih pritisaka na Beograd od strane Brisela. Ujedno, to je sistemski Orbanov rad i reklama političke desničarske frakcije Patriota za Evropu, računajući na njeno jačanje u ovim velikim promenama međunarodnog okruženja i pojave lidera tvrde ruke – zaključuje Boris Varga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari