Beloglavi supBeloglavi sup, foto: Pierre Dalous / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Beloglavi sup je najveća ptica u našoj zemlji s rasponom krila od 2,80 m i prosečnom težinom od 7,5 do 8,5 kg. Budući da ima svega 260 parova ove ptice u Srbiji, većina njih ima odgovarajuću identifikaciju. Upravo na osnovu ovakve identifikacije, sredinom februara otkriveno je da se beloglavi sup Darko, koji je nestao pre 15 godina, konačno vratio na hranilište u Specijalnom rezervatu prirode „Uvac“.

Doktor Saša Marinković sa Instituta za biološka istraživanja, koji je i predsednik Fondacije za zaštitu ptica grabljivica, gostovao je na RTS-u, gde je objasnio okolnosti Darkovog povratka, ali i značaj beloglavog supa u našoj tradiciji.

Beloglavi sup je brend Srbije

On je u intervjuu izjavio da je beloglavi sup „brend Srbije“ i „vrsta od nacionalnog značaja“. Inače program mera zaštite beloglavih supova traje 30 godina.

„Kada smo počeli s tim programom beloglavi sup je bio pred istrebljenjem. Populaciju smo povećali za oko 20 puta i ona je najjača na Balkanu. Procena je da ima oko 260 parova u celoj Srbiji“, rekao je doktor Marinković u emisiji RTS-a.

Sudbina beloglavog supa Darka

Prema njegovim navodima, beloglavi sup Darko je 2. avgusta 2007. godine upao u Sjeničko jezero i povredio se.

„Tada nismo imali prihvatni centar, pa smo neuslovno držali ptice po štalama i garažama. Tako je Darko dospeo u jedan podrum u kome je proveo par dana, tada je obeležen markicom na krilu i prstenom. Na taj način pratimo ptice. Darko ima 15 godina, a beloglavi supovi žive između 15 i 20 godina“, otkrio je doktor Marinković.

O grbu Srbije

On je takođe izneo zanimljiva zapažanja o grbu Srbije, na kojem se nalazi dvoglavi orao.

„Na grbu Srbije je orao koji nema identifikaciju. To je stilizovani orao koji nema veze sa orlom u prirodi. Naš grb je pravio bečki heraldičar i nema veze sa našom tradicijom. Napravio je nekog imaginarnog orla koji ne postoji u prirodi“, rekao je doktor Marinković.

On je dodao da bi bilo bolje da se beloglavi sup nalazi na srpskom grbu s obzirom na činjenicu da je bio na obeležjima Nemanjića, Mrnjavčevića, Crnojevića i Lazarevića, a bio je i simbol predhrišćanske Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari