Prema najnovijim preporukama Svetske zdravstvene ogranizacije i pedijatara, ukoliko je to moguće, u prvih šest meseci bebi treba davati samo majčino mleko bez drugih napitaka ili hrane. Majčino mleko uglavnom ne opterećuje bebine bubrege i stoga, ako beba samo doji kad to sama zatraži, nema potrebe da joj se daju voda ili čajevi.

I bebama koje isključivo doje preporučuje se pojenje kašičicom između podoja u situacijama kada su potrebe za vodom pojačane: kada je spoljna temperatura povišena (preko 3O C) ili je beba pretopljena i znoji se; kada beba ima povišenu temperaturu; kada beba bljucka (povraća) ili ima „vodnjikavu“ stolicu; kada je bolesna. Može se napraviti proba: ako zdrava beba pri optimalnim uslovima odmah posle podoja (halapljivo) popije izvesnu količinu vode, toliko joj je mleka nedostajalo prilikom podoja. Bebi, koja se pored majčinog mleka dohranjuje adaptiranim (mlečnom formulom) ili dvotrećinskim kravljim mlekom (ako roditelji nisu u stanju da kupe mlečnu formulu), može se ponuditi kašičicom vode između dopunjenih podoja. Uzeće ako joj treba. Bebu koja je samo na veštačkoj ishrani adaptiranim (mlečnom formulom) ili kravljim mlekom, potrebno je pojiti vodom. Ona često ima zatvor jer su nabrojana mleka gušća od majčinog. Za razliku od dojene bebe koja se eventualno poji kašičicom, beba koja je na veštačkoj ishrani poji se flašicom i cuclom.

Uvođenje nemlečne hrane u bebinu ishranu, nameće obavezu redovnog davanja tečnosti. Kada bebe sede, specijalne čaše sa pipkom i poklopcem koje sprečavaju prolivanje tečnosti, najbolje su rešenje. Radi boljeg ukusa može se vodi, namenjenoj pojenju starije bebe, dodati malo stopostotnog voćnog soka. Ne treba pojiti bebu pola sata pre obroka, kao ni bar toliko posle. Pored flaširanih voda i čajeva, na našem podneblju daje se obična voda samo prokuvana, ako su loši higijenski uslovi (nesiguran vodovod ili bunar). Voda za pojenje beba ne treba da bude ni hladna ni topla.

Rađanje beba je svakako najradosniji trenutak u životu svake žene. Ali pored ogromne sreće koja prati dolazak novog člana porodice na svet, majke su često u prvim danima nakon porođaja zbunjene, zastrašene i teško se snalaze. Pedijatri – neonatolozi DZ „Dijagnostika“ mogu vam dati dragocene savete, kao i odgovore na sva pitanja koja vas muče u vezi sa negom i ishranom vašeg deteta. Takođe, dobro obučene i iskusne patronažne sestre mogu vam pružiti praktičnu pomoć oko kupanja i higijene bebe, nege pupka, prepovijanja, oblačenja, dojenja, izmuzavanja, kao i hranjenja deteta.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari