Da li znate šta mušice rade kad slete na našu hranu? Odgovor je gadniji od očekivanog 1Fotografija: Shutterstock

Na početku, pretpostavljamo da vam je poznat scenario iz naslova, i da ste se zapitali kako da postupite. Iako je mali rizik da ćete se od toga razboleti, treba uzeti u obzir neke faktore u takvim situacijama. Naime, kako piše IFL Science mušice povraćaju kada slete na hranu, tako što ispljunu malo pljuvačke bogate enzimima kako bi delomično otopile hranu i usisale je kroz usta.

Muve život provode hraneći se organskim materijalom koji se raspada, što uključuje trulu vegetaciju, sirovo meso i, naravno, hrpe izmeta, a to znači da sadrže i brojne bakterije zbog kojih možete da se razbolite.

Koje klice prenose muve?

Jedna revizija je uspela da identifikuje 130 patogena iz kućnih muva. To uključuje gljivice, viruse, parazite i bakterije, od kojih su neke bile “ozbiljne i po život opasne vrste”.

U mnogim delovima sveta glavna pretnja je rizik od patogena koji se prenose hranom. Ove klice mogu da izazovu opasno trovanje hranom zbog čega osoba ume da povraća, imati proliv, mučninu, bol u stomaku i groznicu.

U istraživanju iz 2022. naučnici su prikupili više od 100 kućnih muva s jedne farme u Njujorku i otkrili da su krcate nizom patogena koji se prenose hranom i koji utiču na ljudsko zdravlje, uključujući Salmonellu, Escherichiu coli, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus i Bacillus subtilis.

Pitanje je ima tih patogena ima u dovoljnoj količini da se zdrava osoba razboli. To zavisi od toga koliko je muva sletelo na hranu i koliko dugo su se zadržale.

Ako jedna muva ima kratak kontakt sa sveže kuvanom hranom, onda bi većina zdravstvenih stručnjaka rekla da to nije veliki problem i da ne treba baciti hranu. Međutim, ako se roj muva već satima gosti vašim obrokom, onda je najbolje voditi se zdravim razumom i baciti hranu.

Izvor: n1info.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari