Holandija: Slikar i devojka u Delftu 1Foto: Iz lične arhive

Kao i svaka prestonica, Hag je u svoje urbano tkivo pripojio nekoliko manjih gradova, koji su ipak sačuvali svoj identitet. Pipci glavnog grada protežu se od plaža Sheveningena do Delfta, još uvek okruženog poljima.

Povezuje ih gradska tramvajska linija broj jedan.

Iz Sheveningena ona polazi od hotela Kurhaus, velelepnog zdanja u ampir stilu, ali, pre nego što ovdašnji turista kupi kartu, red je da poseti jednu za nas posebnu turističku atrakciju.

Posle probijanja kroz neugledne ulice, dolazi do visokih zidova i kapije čuvenog zatvora, iznad kojih su dve neuspele imitacije kula; turističko razgledanje unutrašnjosti nije dozvoljeno.

Tramvaj će dalje proći tik pored drugog zdanja, neposredno povezanog sa prethodnim, poznatog kao Haški sud, a zatim kroz centar Haga i dovesti vas do Delfta.

Kao i većina holandskih gradova, Delft je ispresecan kanalima i pretvoren u niz ostrva povezanih mostićima.

Lako se mogu obići njegove znamenitosti, a usput videti i izlozi puni finog porcelana, po čijoj je izradi grad poznat („delftsko plavo“). Ukoliko turisti, naravno, pažnju ne odvuče devojka sa bisernom minđušom i sjajem na usnama.

Njen lik je sveprisutan, ali se ne zna ko je ona; Vermer, koji ju je naslikao, slavan je, ali se ne zna kako je izgledao.

Dve monumentalne crkve natkriljuju grad.

Nova crkva, na centralnom trgu, sa tornjem s koga se vidi pola Holandije, mesto je gde počivaju holandski kraljevi i kraljice.

Ispred oltara je raskošni mauzolej rodonačelnika dinastije, princa Vilema Oranskog, „oca domovine“, koji je predvodio borbu za oslobođenje nizozemskih pokrajina od Habzburške dinastije, a ubijen je u atentatu u obližnjem samostanu, svom ratnom štabu.

Tu je sahranjen i Hugo Grocijus, jedan od najvećih pravnika svih vremena.

Iz zatvora u koji je dopao zbog nemilosti, pobegao je u kovčegu za knjige – stražari nisu cenili ni proveravali literaturu.

Grocijus je u osmoj godini pisao pesme na latinskom jeziku, a u šesnaestoj doktorirao.

Rodonačelnik je međunarodnog prava i njegova knjiga o pravu rata i mira i danas se čita, pa ipak je na samrti skromno rekao: „Iako sam mnoge stvari razumeo, ništa nisam ostvario.“ Valjda jedini javni spomenik u Delftu je njegov, ispred crkve.

Stara crkva ima niži toranj, koji je vekovima nagnut. U njoj su sahranjeni meštani koji su obeležili istoriju Delfta.

Između pompeznih državnih mauzoleja admirala, od kojih je jedan bio gusar, i spomenika Levenhuku, pronalazaču mikroskopa i preteči mikrobiologije, na podnoj ploči nalazi se natpis: „Johannes Vermeer, 1632 – 1675“.

Sahranjen je bez počasti, pored četvoro preminule dece (od petnaest, koliko ih je imao), u grobnici čija se tačna lokacija u crkvi ne zna.

Kažu da je naslikao jedva četrdesetak slika.

Ona je zaštitni znak Delfta, ali da biste videli sliku „Devojka sa bisernom minđušom“ morate tramvajem natrag u Hag, u kraljevsku galeriju Mauritsheis.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari