Italija: Školjke sa jezera Komo 1Foto: Lična arhiva

Kažu da jezero Komo treba posetiti makar jednom u životu. Ja sam imala sreću da budem tu dva puta.

Prvi put, čitajući istoimenu knjigu Srđana Valjarevića uz koju sam se kikotala ne prenebregavajući ni gorke dubine koju ona obilato nudi. Kad sam se nedavno, u drugoj vrsti realnosti našla na jezeru Komo, poželela sam da ugledam prvo pticu koja krešti dok kruži nad planinom, onu, koju je video i pisac.

Umesto nje, prvo sam se susrela sa dva labuda, vazdušasta i laka kao da su od stiropora. LJuljuškali su se tamnoplavom vodom obručenom Alpima. Na njihovim padinama kuće nasukane u zelenilu i ljupkom neredu; ispod, slobodni, bili su samo brodovi koji su pramcima orali glatku modrinu i trubeći, krcati ljudima, hvatali pravac ka razuđenim mestima duž obala.

Kopnom, prema jezgru grada Komo put vodi pored marine načičkane brodovima blještavim na jesenjem suncu; među njihovim trupovima zamršene vlati vodenih trava kao stihovi nepravilnih rima, koji imaju onaj poseban, uljuljkujući ritam udaranja talasa o obalu.

Idući prema trgu, niz uske ulice sa oštrom granicom osunčanosti i hlada, slivali su se prolaznici u popodnevnoj gužvi i buka se postepeno pojačavala. Paradnim korakom, iznenada je promarširala vojska u maslinastozelenim uniformama. Nisu nosili oružje, svirali su u trube. Mamili su osmehe i objektive.

U starom gradu, prelivene suncem, fasade nežnih boja, balkončići, zatvorene škune i prepuni kafići. Gotička katedrala Duomo, na istoimenom trgu, širila se pred pogledima i svojim pročeljem opominjala na renesansnu kad je počela da niče. Po predanju, kad se voda izlila iz jezera, došla je do mesta na vratima na kojima se nalazi simbol u obliku žabe. I tu stala. Žabu nisam pronašla ali sto u kafiću s kog se gleda u ta masivna vrata, jesam.

Iza njih, dobri božiji sin, kao i život sam, traži od nas radovanje i zahvalnost. On nije stariji od istorije ovog grada, jezera i planina, ali trpeljiv je prema novim modnim bogovima obeleženim svetlećim imenima već stotinak metara niz ulicu, u trgovačkom centru: Gucci, Armani, Versace, Cavalli…

U tim malim svetilištima roba se nudi na maštovit način, s tolikom usmerenošću na detalje i meru, na ideju i njenu razradu… da se i smetne s uma cilj ovog pregalaštva. Ući i kupiti. Posedovati. Ponekad je lepo i samo gledati taj trud.

Na sledećem, manjem trgu, rascvetale su se su tezge. Modna božanstva zameniše trgovački duhovi uz više buke, razgovora i gužve. Tu se i svetlost zgusnula i zatreperila su ulična svetla. Sunce je naglo kliznulo iza planine. Sa travnjaka okolo hrama-muzeja posvećenog slavnom fizičaru Volti, poustajali su svi koji su ležali i sedeli na travi, ispod drveća sa okruglim, potkresanim krošnjama. S planine, niz liticu, kao krupna buba, bešumno se spuštala žičara kroz lagani mrak.

Jezerom je zavladao mir. Voda je lagano pljuskala i izbacivala mrke, okrugle školjke. Sakupila sam nekoliko u dlan. Ličile su na neuništivost, ali ne poput grandioznog spomenika koji je Musolini podigao planinskim jedinicama Velikog rata. Neuništivost ne mora da bude spektakularna kao kamen, voda, planina… Neuništivost je uvek u malom. U trajanju školjke. Reči. Priče.

Oktobra 2019.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari