Južna Koreja (2): Istorija jednog ratovanja 1Foto: Iz lične arhive

U Korejskom ratnom memorijalu su izloženi oružje i vojna oprema od praistorije do japanske kolonijalne vladavine poluostrvom i modernog doba, slike ratišta i skulpture znamenitih ratnika.

Impresivno deluju vojna plovila iz srednjovekovne dinastije Joseon (1392-1897), naročito replika čuvenog oklopljenog velikog ratnog „broda kornjača“ iz 16. veka.

Najviše eksponata je posvećeno Korejskom ratu (1950-1953), čija se tužna godišnjica početka obeležava svakog 25. juna.

Ogromni muzej dokumentuje istoriju Korejskog rata koristeći multimedijalne eksponate i crno-bele dokumentarne snimke, zajedno sa artefaktima poput oružja, uniformi i mapa.

Počevši od iznenadne invazije Severne Koreje na jug, u Muzeju su nastojali da prikažu različite aspekte rata, poput uloge Ujedinjenih nacija i strahota ratnog života Korejaca.

Kip braće u otvorenom izložbenom prostoru muzeja simbolizuje Korejski rat i nadu za ponovno ujedinjenje 75-milionske nacije koja je milenijumima bila jedinstvena država i nacija sa zajedničkom kulturom.

Kip prikazuje susret na bojnom polju najstarijeg sina porodice, južnokorejskog vojnika sa njegovim bratom, severnokorejskim soldatom. To je simbol podele Koreje, a zagrljaj braće izražava pomirenje, ljubav i oprost.

Izložbeni prostor nije postavljen samo u znak sećanja. Veliki deo memorijala omogućava da posetioci vide, dodirnu i osete kako je bilo biti na frontu u Korejskom ratu.

Za to posetioci imaju posebnu priliku u jezivo verodostojnoj Sobi za borbeno iskustvo. Okruženi podsticajnim efektima bačeni ste na noćno ratište u Koreji ranih 1950-ih, dok vam nad glavom proleću predstave aviona, a pred očima eksplodiraju granata.

Audio-vizuelni efekti, vibracije, čak i miris baruta, nadjačavaju čula i kao da obnavljaju borbe.

Ponovno odigravanje bitaka izaziva uznemiravajući osećaj, i stvara kod posetioca neugodnu predstavu i osećaj o borbenom iskustvu sa prve linije fronta. Posle svega, uz patriotsku korejsku muziku, slušate snažne poruke pobede u ratu.

Opet napolju, proteže se sumorna memorijalna staza ispisana imenima svih poginulih iz 16 država saveznica Južne Koreje koje su se borile pod okriljem UN.

Vodi ka travnatim terenima zasutim starim, a obnovljenim tenkovima, mehanizovanim vozilima, podmornicama, avionima i artiljerijskim komadima korišćenim u Drugom svetskom, Korejskom i Vijetnamskom ratu.

Posetioci stoje tik uz ove mega mašine, ili ulaze u njih, dok iz zvučnika odzvanjaju patriotske poruke. Kao podsećanje da rat i dalje ostaje nerešen, možete se popeti na repliku patrolnog broda koju su severnokorejski komandosi koristili 2002. u pokušaju da uplove u reku Han put Seula.

Ono što muzej čini posebnim jesu i vodiči koji dobrovoljno učestvuju u tumačenju istorije. To su penzionisani južnokorejski vojnici koji pričaju i o vlastitim događajima. Često su to konzervativni, desno orijentisani stariji ljudi, ali svojevrsne žive legende rata. Oni se zajedno sa Memorijalom čine relevantnim s obzirom da je poluostrvo tehnički još uvek u ratu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari