
Ukoliko imate problem da zaspite, to može biti povezano sa mnogim stvarima kao što su neudoban krevet, buka, svetlo, preveliki umor, zabrinutost, teška hrana pre odlaska u krevet i slično… Ipak, jedna stvar može vam pomoći da lakše zaspite i poboljšate san. Evo o čemu je reč.
Suosnivač The Fitness Group-a, Stiven Dik, nedavno je istakao da san igra ključnu ulogu u našem blagostanju. Pošto nas bukvalno priprema za naredni dan, dobar odmor je ključan za opšte zdravlje.
Za bolji san – vežbajte pre spavanja
On tvrdi da mnogi stručnjaci podržavaju ideju da vežbanje umerenog intenziteta poboljšava kvalitet sna. Kaže i da nam pomaže da brže zaspimo, pa bi moglo da bude rešenje za dobar san, prenosi Klix.
Uprkos brojnim prednostima, Dik je rekao za Liverpool Echo da mnogi ljudi širom sveta ne ispunjavaju preporučene dnevne potrebe za vežbanjem. Ovo, u kombinaciji sa izborom načina života, može uništiti vaše šanse da se dobro naspavate.
„Odrasli bi trebalo da idu na spavanje između 22 i 23 sata, odmarajući se sedam do devet sati. Ovaj raspored je u skladu sa prirodnim cirkadijalnim ritmovima, optimizujući oporavak i hormonsku ravnotežu za bolje performanse u fizičkoj aktivnosti“, rekao je on.
Dik dalje navodi da je san „jednako važan“ kao i vežbanje ako želite da postignete bolje zdravlje.
„Kvalitetan san podstiče oporavak mišića, reguliše hormone vitalne za metabolizam i rast mišića i poboljšava mentalni fokus za bolje performanse“, istakao je on.
On je dodao da vas ovo postavlja za uspeh kada je u pitanju opšte dobro i zdravlje. Ovaj uravnotežen pristup ubrzava rezultate i promoviše dugoročno zdravlje, smanjujući rizik od sagorevanja i povreda.
„Zapamtite, vaše telo se ne menja od kondicije, već se prvenstveno transformiše tokom odmora. Shvatite svoj san jednako ozbiljno kao i način na koji se odnosite prema svom zdravlju. Ovaj pristup će dovesti do održivog napretka, bržeg oporavka i opšteg blagostanja koje daleko prevazilazi vaše ciljeve fitnesa“, dodao je on.
Da biste došli do idealnog vremena za spavanje, ne morate potpuno promeniti svoj život. Dik je podelio neke jednostavne navike koje možete lako da ugradite u svoj svakodnevni život.

Večernja fizička aktivnost
Za one koji više vole da vežbaju noću, potrebno je da vežbu završe najmanje sat – dva pre spavanja. Ovo normalizuje nivoe endorfina i telesnu temperaturu, promovišući lakši početak sna.
Noćna joga i istezanje
Uključite jogu ili osnovno istezanje između 30 i 60 minuta pre spavanja. Probajte jednostavne pokrete kao što su podizanje nogu ili rotiranje vrata. Ove aktivnosti smanjuju napetost mišića, poboljšavaju protok krvi i pripremaju vaše telo za san koji obnavlja, promovišući oporavak.
Večernje kardio ili aerobne vežbe
Lagane kardio ili aerobne vežbe, poput brzog hodanja ili plivanja, mogu biti korisne ako se rade dva do tri sata pre spavanja. Ove aktivnosti pomažu u sagorevanju kalorija, unapređuju bolji san i poboljšavaju zdravlje kardiovaskularnog sistema.
Rutina za spavanje
Odvojite sat vremena pre ciljanog vremena za spavanje da se opustite. Isključite jaka svetla i ekrane, odlučite se za crveno ili žuto osvetljenje i stvorite hladno, tiho i udobno okruženje za spavanje da biste svom telu signalizirali da je vreme za odmor.
Dnevne navike za uspeh preko noći
Ograničite dnevne dremke na 20 do 30 minuta u ranim popodnevnim satima. Redovna svakodnevna fizička aktivnost može poboljšati kvalitet sna, ali vreme je ključno kako ne biste poremetili svoju noćnu rutinu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.