Kako je izgledala četvorodnevna poseta generalnog sekretara Društva naroda Beogradu 1Foto: Radenko Topalović

Prva strana tadašnjeg dnevnog lista „Vreme“ od 30. oktobra 1922. godine donosi reportažu o dolasku generalnog sekretara Društva naroda, ser Erika Dramonda u Beograd.

Kako je pisao dnevni list „Vreme“ ser Erik dočekan je od strane predsednika Vlade i ministra spoljnih poslova, a u Beogradu se zadržao ukupno četiri dana. Ser Erik se sastao sa predstavnicima tadašnje štampe kao i sa mnogim političkim figurama.

Celokupan događaj prijema nije bio detaljno organizovan i u potpunosti utvrđen, ali u planu je bilo da se priredi nekoliko svečanih prijema, koji su bili pripremljeni od strane Udruženja za Društvo Naroda, Ministarstva spoljnih poslova i Patrijaršije.

Pored J. Žujevića koji je govorio na sednici na Univerzitetu, 1. novembra, govor je održao i ser Dramond. Sa generalnim sekretarom doputovao je u Beograd i g. Atoliko, direktor sekcije za saobraćaj i tranzit kao i dr Slavik i Đ. Popović, tadašnji članovi sekcije i dva lična sekretara.

Kako je izgledala četvorodnevna poseta generalnog sekretara Društva naroda Beogradu 2
Foto: Screenhsot Digitalna.nb.rs

Oni su bili dočekani na beogradskoj stanici od strane gospodina P. Gavrilovića, pomoćnika ministra spoljnih poslova i pomoćnika ministra saobraćaja, piše list Vreme.

Takođe je pokrenut i novi projekat „Zakona o sudijama“. Kako je saznao list “Vesti”, u deset sati pre podne 29. oktobra, održan je zbor beogradskih advokatskih pripravnika i studenata prava na Univerzitetu. Ovom zboru su prisustvovali i delegati iz Zagreba. Prvi govor održao je zagrebački advokat dr Huda, koji je u svom vrlo razloženom i preciznom govoru objasnio zašto je novi projekat zakona o sudijama izuetno štetan.

Nakon njegove reči, govorio je Milan Bartoš, student prava. On je izneo mišljenje užeg studentskog odbora o novom projektu i podržao osudu od strane predgovornika.

Veliku pometnju izazvao je i govor g. Đorđevića, činovnika Ministarstva spoljnih poslova, koji je tvrdio da je šteta sama odredba, ali i sam pravilnik koji je bio produžen za sedam godina kao i da nije došlo do ograničenja sudskog pisara u trajanju od šest meseci.

Posle govora g. Teofilovića, koji se složio sa mišljenjem g. Hude, Bartoša i Mojića, zbor je bio nastvaljen u “imerijalu”. U međuvremenu dolazi do formacije odbora studenata-pravnika koji je su u kontaktu sa advokatskim pripravnicama, donoseći odluke u kojoj je ovaj nov projekat bio oštro osuđen.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari