
Evo kako plivanje deluje na vaše telo i zašto se posebno preporučuje starijim osobama.
Plivanje je sveobuhvatna fizička aktivnost pogodna za sve uzraste i nivoe fizičke spremnosti. Tokom plivanja aktivira se celo telo – jačaju srce, mišići i pluća – a istovremeno voda rasterećuje zglobove. Zbog toga je plivanje znatno blaže prema telu od aktivnosti visokog intenziteta, poput trčanja ili planinarenja. Pogledajte koje su glavne zdravstvene koristi plivanja:
Ublažavanje simptoma artritisa
Plivanje može ublažiti bolove u zglobovima, poboljšati pokretljivost, ojačati mišiće i povećati fizičku izdržljivost. Ipak, mnogo toga zavisi od vrste artritisa i drugih faktora, pa je važno da se pre početka plivanja posavetujete sa stručnjakom, piše Health.
Povoljan uticaj na mentalno zdravlje
Plivanje je sjajan način za opuštanje! Kontakt sa vodom opušta telo, a pokretanje mišića podstiče lučenje endorfina, serotonina i dopamina – tzv. hormona dobrog raspoloženja. Redovno plivanje može pomoći u borbi protiv anksioznosti i stresa, kao i znatno poboljšati raspoloženje. Neka istraživanja pokazuju da plivanje čak može ublažiti simptome depresije.
Zdravije srce i krvni sudovi
Kao i druge aerobne aktivnosti, plivanje pozitivno utiče na zdravlje srca. Studija u kojoj su učesnici sa blagim povišenim krvnim pritiskom plivali 12 nedelja pokazala je značajno sniženje pritiska i poboljšanje kardiovaskularnog zdravlja. Druga istraživanja ukazuju da plivanje smanjuje ukočenost krvnih sudova, poboljšava cirkulaciju i pozitivno utiče na funkciju mozga.
Dobrobit za starije osobe
Plivanje se posebno preporučuje starijima jer uz minimalan rizik od povreda omogućava vežbanje celog tela. Jača mišiće, srce i pluća, a ne opterećuje zglobove. Kod starijih osoba plivanje može poboljšati kvalitet života, smanjiti rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema i doprineti boljem opštem stanju.
Bolji san
Plivanje može pomoći i kod nesanice. Istraživanja sugerišu da se ljudi nakon aerobnih vežbi, kao što je plivanje, osećaju bolje i lakše zaspe.
Pomoć pri mršavljenju
Plivanje je odličan način za sagorevanje kalorija i regulaciju telesne težine. Mnogo toga zavisi od vaše telesne građe i vrste plivanja, ali se procenjuje da se plivanjem sagori više kalorija nego hodanjem ili dizanjem tegova u istom vremenskom periodu.
Jačanje mišića
Plivanje nije samo aerobna vežba – zahvaljujući otporu vode, ono je i sjajan način za jačanje tela. Tokom plivanja aktiviraju se gotovo svi mišići, a ako želite dodatno da ojačate telo, vežbe snage u vodi su odličan izbor.
Manji rizik od dijabetesa tipa 2
Plivanje može smanjiti rizik od bolesti kao što su dijabetes tipa 2 i visok krvni pritisak.
Kako da počnete sa plivanjem?
Za početak pronađite bezbedan bazen ili drugo odgovarajuće mesto za plivanje. Bazen je često najbolji izbor za početnike jer ima obeležene staze i spasioce. Kasnije možete isprobati plivanje u moru ili jezeru.
Ako ne znate da plivate, upišite se na kurs kod stručnjaka. Naučićete osnovne tehnike, pravilno disanje i kretanje u vodi. Ako već znate da plivate, ali ste pravili dužu pauzu, počnite postepeno: 2 do 3 puta nedeljno. Kada se telo navikne, možete povećati učestalost. Iako je plivanje generalno bezbedno, pre početka se posavetujte sa lekarom, posebno ako imate zdravstvene probleme. Izbegavajte plivanje ako imate otvorene rane, nakon operacija ili tokom bolesti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.