Kako razgovarati sa decom o virusu korona? 1Ilustracija: Dušan Pavlić

U aktuelnoj situaciji sa korona virusom, veliki broj roditelja se oseća uplašeno i zabrinuto, delom i zbog toga što nisu sigurni na koji način i koje informacije i emocije da podele sa decom, kao i kako da pristupe dečjim pitanjima ili njihovom strahu i uznemirenosti.

Psihološkinja Nevena Lovrinčević napisala je nekoliko saveta za roditelje o tome Kako razgovarati s decom o virusu korona. Prvi savet je, kako ističe ona, da deci o tome treba govoriti kratko i jasno, u skladu sa njegovom uzrastom, i da mu treba pružiti osnovne informacije.

„Na sva pitanja odgovarajte iskreno i tačno. Nemojte biti preterano opširni i ne koristiti izraze koji su detetu nepoznati. Najbolji primer je da odgovorite konkretno na detetovo pitanje. Na primer, ako dete pita: „Zašto brišeš kvaku?, možete reći „Zato što se na taj način virus uništava““, navodi Lovrinčević.

Ona ističe da roditelji ne treba da dramatizuju, pričajući  detetu da je „Ovo užasno“…“Katastrofa“ i „Da ćemo se svi razboleti…“, ali isto tako da ne treba ni da umanjuju ozbiljnost situacije rečima „Nije to ništa“…“Gluposti“…“Ne slušajte to“…“Nije bitno“…

Važno je, navodi ona, da roditelji ne treba ni da skreću s teme kad ih dete pita o virusu.

„Ukažite detetu na to da je normalno da nam se nekada dešava nešto čega se plašimo i što ne želimo. Ako dete ispolji strah ili uznemirenost, prihvatite to i recite mu da je normalno da se u nekim situacijama oseća uplašeno i uznemireno“, objašnjava psihološkinja i dodaje da u tim situacijama roditelji treba da ukažu deci da su oni tu za njih i da brinu o njima.

Kako razgovarati sa decom o virusu korona? 2
Ilustraca: Dušan Pavlić

Savetuje da deci treba ukazati i na pozitivne aspekte situacije da „mnogi naučnici u svetu rade na tome da se pronađu lek i vakcina protiv korona virusa“, kao i da „najveći broj onih koji se razbole se brzo oporavlja“.

Psihološkinja Nevena Lovrinčević navodi da roditelji deci treba da govore šta rade te da i oni sami to čine, od toga da se hrane zdravo, odmaraju, redovno peru ruke, izbegavaju da dodiruju predmete napolju, i da se ne dodiruju po licu.

Prema njenom mišljenju roditelji treba da budu detetu izvor informacija, a ovo vreme takođe treba da iskoriste za zajedničke aktivnosti.

„Izbegavajte izloženost dramatičnim snimcima i informacijama, posebno njihovom ponavljanju. Ako uglavnom boravite u kući, iskoristie ovo vreme za aktivnosti sa decom i uključite ih u svakodnevne aktivnosti: kuvajte, mesite kolače, igrajte društvene igre, slušajte muziku, čitajte knjige…“, navodi psihološkinja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari