Ko je bio Sveti Arhangel Mihailo? 1Foto: Youtube/Printscreen

Srpska pravoslavna crkva danas proslavlja Sabor Svetog Arhangela Mihaila i ostalih nebeskih sila, poznatijeg kao Aranđelovdan.

Prema Svetom pismu, zbor angela obuhvata devet nebeskih činova, čji je artistratig Mihailo vojvoda. Njegovo ime govori da on poseduje “neobičnu, besprimernu duhovnu silu” i na jevrejskom jeziku znači “ko je ravan Bogu”.

Još od ranih hrišćanskih vremena arhangel Mihailo se prikazuje kao vojvoda koji u desnoj ruci drži koplje sa platnenom pantljikom sa crvenim krstom na vrhu, a u levoj palmovu zelenu grančicu.

Arhangel Mihailo se smatra čuvarem pravoslavne vere i borcem protiv verske jeresi. Poštuje se kao iscelitelj, borac i ratnik, čija se pomoć priziva i pod čiju se zaštitu stavljaju narodi i zemlje.

Kult arhangela Mihaila potiče iz 3. veka i razvio se najpre u Frigiji. Prema opštem verovanju, arhangel Mihailo prihvata duše umrlih i mereći dobra i zla dela njihova na zemlji, šalje ih u raj ili pakao.

Sabor Svetog Arhangela Mihaila i ostalih nebeskih svetaca spada u nepokretne praznike i jedna je od najčešćih slava u našem narodu. Po broju ljudi koji ga slavi kao krsnu slavu, nalazi se na drugom mestu.

Zaštitnik je loze Nemanjića, slava je Saborne crkve u Beogradu. Veruje se da ovaj zimski svetac luta prerušen u prosjaka kako bi nevernike usmerio na pravi put, a nevoljnicima pomogao.

A veruje se i da se pomoću vremenskih uslova na ovaj dan može odrediti kakva će biti godina. Postoji i izreka: „Kakvo je vreme na Aranđelovdan, tako će biti tokom cele zime i proleća“.

U nekim krajevima Srbije smatraju ga i zaštitnikom stočara.

Patrijarh Porfirije u Sabornoj crkvi u Beogradu: Nebo je naša nada i cilj kome svi težimo

Patrijarh Porfirije, govoreći danas u Sabornoj crkvi u Beogradu o anđeoskim silama je rekao da su one duhovne sile, duhovna stvorenja koja su se jedanput za svagda opredelila da potpuno budu poslušna volji Božijoj, a volja Božija je htela da anđeli služe spasenju sveta i čoveka.

Ko je bio Sveti Arhangel Mihailo? 2
Foto: TV Hram

„Ne samo to, nego da služe spasenju svakoga od nas pojedinačno, zato svako od nas ima svoga anđela čuvara koji onda kada se trudimo da čujemo reč Božiju, da čujemo volju Božiju i kada želimo da živimo u skladu sa njom, onda su i anđeli uz nas. Ali anđeli arhanđeli i služe domostroju spasenja. Bog preko anđela objavljuje svoju volju onda kada je volja Njegova usmerena na spasenje ljudskog roda i svakoga od nas. Međutim, treba da znamo da anđeoske sile imaju svoj poredak i da čuvaju svoj poredak. Ne postoji niko među anđeoskim silama koji hoće da sprovede svoju volju. Postoji vrlo čvrsto utvrđena nebeska hijerarhija o kojoj govore Sveti Oci. Imamo devet činova anđelskih i svi anđeli u potpunosti slobodno uklapaju sebe u taj poredak. I taj nebeski poredak koji je Bogom ustanovljen on u principu postoji i neophodan je i u životu Crkve u celini, ali i u životu svakog pojedinačnog dela Crkve, pa i u domaćoj Crkvi“, govorio je patrijarh srpski.

On je poručio da je u svakom životnom kontekstu neophodan poredak, te da se zna ko zauzima koje mesto.

„Ako govorimo o bračnoj zajednici niko nije važniji, svako ima svoje mesto i svoje poslušanje unutar zajednice. Poslušanje podrazumeva naš slobodni izbor. To nije nešto što se nameće, nije nešto što nam ukida slobodu, jer u temelju svake zajednice, života svakog pojedinca je poslušanje po pravilu neophodno je da postoji ljubav, jer da nema ljubavi i poretka u nebeskom svetu, onda zamislite kakav bi haos bio u tvorevini Božijoj, rekao je patrijarh a prenosi TV Hram.

Ko je bio Sveti Arhangel Mihailo? 3
Foto: TV Hram

U svojoj besedi u Sabornom hramu u Beogradu, povodom slave Sabora Svetog Arhangela Mihaila patrijarh je istakao je još:

„Nebo je stvoreno kao prostor radosti, smisla, punoće, lepote života, kao naša nada, kao cilj ka kojem svi težimo. Nebo nije geografski prostor za nas. Nebo je mesto obitavanja Boga, a Bog je bezgraničan, bespočetan, beskrajan. Nebo je otuda prostor ljubavi. Nebo je mesto u kojem stanuju anđeli. I zato nebo jeste prostor naše zaštite, prostor ljubavi. Da bismo mogli da prepoznamo i oslušnemo to nebo, neophodno je da imamo iskorak iz sebe i naše zaštitno sredstvo koje nas vodi na nebo je molitva. Nebo kao prostor ljubavi jeste prostor u koji se uspinjemo molitvom, podvigom, verom našom. I to je ono što je najsnažnije što nam je dato i to je cilj našeg postojanja“.

Na kraju svetog evharistijskog sabranja, Patrijarh Porfirije osveštao je slavske darove i prelomio slavski kolač povodom hramovne slave.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari