23 figure kojima komuniciraju zločinci po zidovima i njihovo značenje 1Foto: Radenko Topalović

Lupeži i razbojnici uvek su dobro obavešteni o stvarima koje ih interesuju u rejonu u kome „operišu“. Često tako i prosjaci dobro znaju gde mogu naći šta traže i onda kad jednom učinite milostinju napašće na vas čitavi rojevi prosjaka.

Ovako je glasio početak jednog feljtona pod nazivom „Šta govore zidovi duž drumova“, koji je objavljen u Malom žurnalu pre 110 godina.

Postavljalo se pitanje kako se ti ljudi međusobno sporazumevaju, osim što kad se sretnu na drumu razgovaraju o svojim poslovima. Ipak, postojalo je jedno mnogo sigurnije sredstvo za sporazumevanje, a to su zidovi.

„Od davnašnjih vremena su zločinci, lupeži i prosjaci, opštili između sebe na taj način što su po zidovima usamljenih kuća duž drumova pisali znake, koje su samo oni razumeli. Oni su tim hijeroglifama javljali svojim drugovima gde ima da se izvrši krađa, tražili su pomoć i društvo za kakvu veću operaciju, ili su jedni prosjaci izveštavali druge koja kuća u selu daje dobru milostinju“, opisuje se u pomenutom feljtonu.

U 17. veku, kako se navodi, Namačka je bila prepuna zlikovaca palikuća i iz tog doba sačuvano je nekoliko znakova, kojima su se oni sporazumevali.

Kako su ti znaci izgledali možete videti i na slici na kojoj su 23 figure i svaka ima svoje značenje.

23 figure kojima komuniciraju zločinci po zidovima i njihovo značenje 2
Foto: digitalna.nb.rs

Figura 1. – nađena je na jednoj usamljenoj kući u Tureni i prvi red znači: „Idući pravcem ove strane, četvrta kuća biće napadnuta u noć poslednje mesečeve četvrtine“. To je predlog zlikovca koji traži saradnike.

„Ptica, kocka, ključ, lonac za pivo, čamac, to su sve lopovski potpisi. Istina danas se opasni zlikovci u Francuskoj i Nemačkoj ne dogovaraju na teške i opasne operacije. Tim znacima danas se obično služe lupeži i prosjaci“, stoji u feljtonu Malog žurnala.

Figura 2. – znači da je jedan lupež otišao u pravcu strele; kockar obeležava jednom srelom na koju stranu je pošao i oko nje nacrta karte.

23 figure kojima komuniciraju zločinci po zidovima i njihovo značenje 3
Foto: digitalna.nb.rs

Figura 3. – bivši kovač pored strela, koje pokazuiju pravac, stavlja datuma i jedan čekić.

Grupa ili porodica prosjaka, kako se opisuje, obeleži prvo strelicu za pravac a zatim po srreli onoliko krugova koliko ima dece u grupi.

Muški članovi obeležavaju se crticama koje seku strelu, a ženski polucrtama. Ceo taj crtež obično pored ima i datum. Ako pored toga ima još jedna strela i drugi datum, znači da će se cela družina vratiti i proći tuda označenog datuma. To se jasno vidi na slici 5. Kopita na slici znače da se društvo, koje se sastoji od dva čoveka, dve žene i dva deteta bavi krađom konja.

Često se, kako piše Mali žurnal, na drumovima u Francuskoj nalaze na zidovima grubi portreti policajca ili žandara i oko njega dva noža.

„Pošto se zlikovci boje da drugi neće iz portreta pogoditi na koga se misli, oni obično ispod slike ispišu nadimak koji ima policajac, koga bi oni hteli da skinu s vrata. Manje opasni prosjaci mnogo više upotrebljavaju te znakove. Otvorena šaka pored koje stoje dve strele u dva pravca i razni brojevi znači u kojim se kućama dobija dobra milostinja“.

Figura 7. znači na levo 13., 11. i 7. kuća daju milostinju, a na desno 3., 5. 17. i 21. kuća.

Kad na nekoj kući vidite veliki krug znači da ta kuća ne voli prosjake i zato prosjaci ne treba da dolaze u nju. (figura 8.).Ako je na kući krst (X) onda znači da daju gotov novac, a ako su u krugu dev linije koje se seku (figura 10) onda znači da u toj kući daju prosjacima samo hranu, obično samo hleb.

Bicikl (figura 11.) znači da u toj kući daju i više novca, čak i putni trošak. Duplo latinično P u kvadratu znači da imaju psa u bašti.
Kad je naslikana žena (figura 13.) znači da je u kući samo jedna žena bez ikoga. Krug kroz koji idu dve strele u jednom pravcu znači: beži što brže možeš. Neravna linija (figura 15.) znači: ovamo sirotinjo. Figura 16. je znak da u toj kući dopuštaju da se prenoći u ambaru.

Sledeća četiri znaka upotrebljavaju se u Engleskoj: figura 17.– jedan čovek i tri žene u kući; figura 18.– ovde stanuje policajac; figura 19.– ovde ne daju ništa bez rada; figura 20. ovde jatak.

„Najviše znakova u Francuskoj i nemačkoj upotrebljavaju Romi. Oni crtaju čitava čuda, koja samo oni razumeju. Tako se od znakova u figuri 21. zna šta znači samo poslednja znak: pošli smo u pravcu najveće linije. Šta znači ova gomila kamenja i drugi znaci to niko ne zna. Figura 22. jesu znaci koje jedan lupež u kafani daje drugome da bi se poznali jesu li od iste sorte“, piše Mali žurnal.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1912. godine. Predmet analize je dnevni list Mali Žurnal, koji danas ne postoji. Novine su izlazile u Beogradu kao informativni dnevni list od 1894-1915, godine i potom 1920 godine. Vlasnik i odgovorni urednik bio je Jovan Živković. Vremenom, list se razvijao i tematski širio: imao je dobru dopisničku mrežu, pratio je kulturni život i političke događaje.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari