Činovnik prevario ministra i prisvojio pola miliona dinara 1Foto: Radenko Topalović

Dnevni list Vreme pre 100 godina pisao je o prevari Miloja Stojanovića, bivšeg šefa računovodstva Ministarstva trgovine i industrije koji je na nezakonit način uzeo iz fonda Ministarstva pola miliona dinara za sopstvene potrebe.

Stojanović je supendovan sa dužnosti čim je utvrđeno da je na nezakonit način uzeo pozajmicu iz fonda, nakon čega je sudija za činovičke krivice Prvostepenog suda doneo rešenje o pritvoru.

„Videvši da se Prvostepeni sud ne šali, Stojanović je rešio da što duže ostane na slobodi. On je upotrebio hiljadu načina da umakne sudskim vlastima“, pisao je u dnevni list Vreme.

Organizovana je prava filmska potera za bivšim šefom računovodstva. Zbog ponašanja Stojanovića, Sud je uputio jednog pisara da se pridruži detektivu u hvatanju optuženog.

Činovnik prevario ministra i prisvojio pola miliona dinara 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

U poslednjem pokušaju bekstva od pritvora Stojanović je rekao da je bolestan, ali je nakon lekarskog pregleda utvrđeno da je zdrav.

U junu mesecu Miloje Stojanović je podneo ministru Velizaru Jankoviću na potpis seriju računskih akata između kojih je bilo i rešenje po kome se Milici Stojanović treba izdati pozajmica od pola miliona dinara za dovršenje njene ciglane „Ilinka“.

Tokom ispitivanja Stojanović je pokušao da u aferu uplete i Milana Todorovića, načelnika Ministarstva trgovine i industrije.

Optuženi je izjavio da se stalno obraćao Todoroviću sa molbom da mu izdejstvuje pozajmicu i da je na kraju na njegovu prijateljsku molbu ministar Janković potpisao rešnje i nalog.

Todorović je u potpunosti negirao ovaj iskaz.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakog vikenda prelistava glavne vesti koje su mu prethodile te sedmice pre 100 godina, tačnije 1923. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari