transplantacija srcaFoto: EPA-EFE/MARTON MONUS

Naučnici u Nemačkoj počinju sa kloniranjem i uzgojem genetski modifikovanih svinja čija će srca biti transplantirana u ljude.

Njihov je cilj da se ove godine uzgoje primerci koji će biti pojednostavljena verzija svinja genetski modifikovanih u Sjedinjenim Državama, koje su prošlog meseca prvi put na svetu upotrebljene za transplantaciju srca iz životinje u čoveka.

Kako prenosi Gardijan, Ekard Volf, naučnik sa Univerziteta Ludvig-Maksimilijans (LMU) u Minhenu, kaže da će srca ove nove vrste moći da se koriste za transplantaciju najkasnije do 2025. godine.

Tokom prve operacije ovakve vrste, tim Univerziteta u Merilendu je prošlog meseca srce svinje sa 10 genetskih modifikacija presadio u smrtno bolesnog čoveka.

Doktori kažu da njegovo telo veoma dobro odgovara na novo srce, iako još uvek postoji rizik od infekcije, odbacivanja organa ili visokog krvnog pritiska.

“Naš koncept je da radimo sa pojednostavljenim modelom, sa svega pet genetskih modifikacija”, kaže Volf.

Njegov projekat je pokrenuo veliku debatu u Nemačkoj, zemlji sa jednom od najnižih stopa donatora organa u Evropi, i izazvao oštre kritike pokreta za zaštitu životinja.

Volf, koji već 20 godina proučava mogućnosti transplantacije organa iz životinja u ljude, kaže da će njegov tim iskoristiti tehnologiju kloniranja samo da napravi “prvobitne životinje”, od kojih će kasnije biti uzgajane genetički identične nove generacije potomaka.

Prva takva generacija bi trebalo da se rodi tokom ove godine, a njihova srca će najpre biti testirana na babunima, pre nego što tim zatraži odobrenje za klinička ispitivanja na ljudima u naredne dve do tri godine, kaže Volf.

Transplantacija se radi na ljudima kojima je postavljena dijagnoza otkazivanja organa i ne postoje druge opcije lečenja.

Prema podacima nacionalne Fondacije za transplantaciju organa, u Nemačkoj je krajem 2021. na listi čekanja bilo oko 8.500 ljudi.

Volfove pristalice tvrde da bi životinjski “donatori” pomogli da se skrati lista čekanja, ali protivnici kažu da se time krše prava životinja i da se svinje u osnovi degradiraju na status fabrika organa, dok majmuni koji se koriste u eksperimentima umiru u mukama.

Jedna peticija koju je nedavno pokrenula nemačka organizacija Lekari protiv eksperimenata na životinjama, a kojom se traži zabrana korišćenja životinja za istraživanja mogućnosti transplantacije, prikupila je preko 57.000 potpisa.

Kristina Brehtold, portparolka minhenskog ogranka nemačkog Udruženja za zaštitu životinja, nazvala je ovu praksu “etički veoma upitnom”.

“Životnje ne smeju da služe kao rezervni delovi za ljude. Bilo da je u pitanju kućni ljubimac, neka životinja sa farme, klon ili prirodno rođena životinja, one sve imaju iste potrebe, strahove, kao i prava”, naglasila je ona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari