Nosorozi na ivici istrebljenja, i to najviše zbog rogova 1Foto: EPA-EFE ZURAB KURTSIKIDZE.jpg

Na današnji dan se obeležava Međunarodni dan zaštite nosoroga, čiji je cilj da se podigne svest o ugroženosti ove životinje. Nosorozi su na ivici istrebljenja i svakog dana ih je sve manje.

Nosorozi su, pored slonova, najveće kopnene životinje. Prepoznatljivi su po tome što imaju veliku izraslinu od keratina na njušci, a osim toga, pripadaju biljojedima.

Postoji pet vrsta nosoroga: beli nosorog, crni nosorog, indijski nosorog, sumatranski nosorog i javanski nosorog.

Nažalost, nosorozi su veoma ugroženi. Na ivici su istrebljenja – veliki broj lovaca je u potrazi za njihovim rogovima.

Rogovi nosoroga se koristi u proizvodnji lekova, ali takođe predstavljaju i ukrasni predmet. U nekim državama, domove „krasi“ rog nosoroga, koji se drži kao trofej, s obzirom na to da se cene rogova na tržištu kreću od 60.000 dolara.

Rogovi nosoroga koriste se i kao „začin“ – tačnije, smatra se da prah roga nosoroga, ako se koristi kao dodatak ishrani, može da pomogne pri mamurluku, groznici i reumi.

Odluka da se 1. maja obeležava Svetski dan nosoroga doneta je sredinom 2011. godine. Na ideju je došla Lisa Džejn Kempbel, koja je sa velikim brojem organizacija koje se bave zaštitom životinja, uspela da podigne svest o ugroženosti ove životinje na svetskom nivou.

Opstanak jedne vrste ne bi trebalo da zavisi od toga što se rog ove životinje smatra „statusnim simbolom“.

Između 15 i 2o milijardi dolara se godišnje zaradi trgovinom divljih životinjama, a broj preostalih nosoroga je sve manji.

Trenutno su preostale samo dve ženke belog nosoroga na globalnom nivou.

U proseku, svakog dana tri nosoroga su ubijena, a na godišnjem nivou ta cifra dostiže 1.000.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari