Ova godina u Kragujevcu biće posvećena knezu Mihailu jedinom vladaru rođenom u tom gradu 1Rad Enrika Pacija Foto: Predrag Cile Mihailović

Skupština grada Kragujevca, na svom poslednjem ovogodišnjem zasedanju 28. decembra, povodom dva veka od rođenja, proglasila je 2023. za godinu kneza Mihaila Obrenovića, jedinog vladara Srbije (ako se ne računa Tomislav Nikolić) koji se rodio u ovom gradu.

Kako je najavljeno Kragujevac će ovaj jubilej proslaviti različitim kulturnim manifestacijama koje će početi u februaru naredne godine i trajaće sve do jeseni a najavljeno je i podizanje spomenika knezu Mihailu.

– Za grad Kragujevac je obeležavanje 200 godina od rođenja kneza Mihajla značajan datum iz razloga što je on, najmlađe dete kneza Miloša, jedini vladar rođen u našem gradu. Obeležavanje ovog datuma je naša obaveza ne samo prema viteškom knezu Mihajlu koji je svojom mudrom državotvornom politikom i vojnim akcijama uspeo da oslobodi srpske gradove od Turaka, već i prema dinastiji Obrenović, koja je od male srpske varošice stvorila prestoni grad Kneževine Srbije. Ništa od onog, što mi danas volimo sa ponosom da ističemo i kažemo da to što je bilo prvo u Srbiji, ne bi bilo u Kragujevcu da nije bilo vladara iz vladarske kuće Obrenovića, Miloša i Mihajla, kaže za Danas Miroslav Petrašinović, predsednik Skupštine grada Kragujevca.

Miljan Bjeletić, član Gradskog veća za kulturu, za jesen je najavio program „Dani kneza Mihajla”, u kome će učestvovati Srpska akademija nauka i umetnosti, Institut za umetnost i književnost iz Beograda i kragujevačke ustanove kulture.

Obrazlažući odluku da sledeća godina bude proglašena godinom kneza Mihajla, Bjeletić je istakao, da je on bio najobrazovaniji srpski knez 19. veka i jedan od najelokventnijih vladara tadašnje Evrope.

Ova godina u Kragujevcu biće posvećena knezu Mihailu jedinom vladaru rođenom u tom gradu 2
Šareni konak ili Konak kneginje Ljubice u Kragujevcu u kojem je rođen knez Mihailo – kolorisani rad Anastasa Jovanovića Narodni muzej Kragujevac

A, od pomenutih kragujevačkih ustanova kulture vodeću ulogu u programskim aktivnostima oko obeležavanja jubileja Mihaila Obrenovića imaće Narodni muzej Šumadije, budući da je planirano da u 2023. godini bude uređene dvorište ove ustanove kulture, kao i sređivanje konaka kneza Mihajla koji se nalazi u dvorištu muzeja.

Po rečima Miloša Jurišića, direktora Narodnog muzeja ideja da se na dostojanstveni način obeleži jubilej 200 godina od rođenja kneza Mihaila u Kragujevcu rodila se još 2019. godine prilikom otvaranja izložbe Narodne banke Srbije o srpskom novcu u Konaku kneza Mihaila, koju je tada otvorio sadašnji gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić.

– Činjenica koju sam istakao je da se ta izložba otvara na mestu na kome se u doba kneza Miloša nalazila državna blagajna i na lokaciji gde je rođen knez Mihailo koji je i uveo prvu srpsku novovekovnu kovanicu. Predlog je bio da NBS izda posebnu kovanicu sa likom kneza Mihaila povodom obeležavanja značajnog jubileja, što je kasnije i formalno prihvaćeno. Ideja se potom nadogradila sa osmišljavanjem manifestacije koja bi se zvala „Knez Mihajlovi” dani i koja bi se realizovala u Kragujevcu pre svega u okviru matične lokacije Muzeja – nekadašnjeg dvorskog kompleksa, kaže Jurišić.

U okviru priče o obeležavanju jubileja kasnije su se nadovezale i ideja o organizaciji muzejske izložbene postavke posvećene Knezu, kao i podizanje spomen obeležja na lokaciji Šarenog konaka, sa pratećim kulturno-umetničkim programom.

Grad Kragujevac je prepoznao značaj ove inicijative, koju je on ispred Muzeja formalno uputio Skupštini Grada.

– Nadamo se da će i republički nivo vlasti prepoznati značaj ovog jubileja i podržati nas preko projektnih aktivnosti u oblasti kulture u realizaciji brojnih programskih sadržaja, očekuje on.

Autorski tim Narodnog muzeja Šumadije i Istorijskog arhiva Šumadije (Bojana Topalović, Roksanda Aleksić i Goran Milosavljević) trenutno radi na osmišljavanju nove istorijske postavke čije je otvaranje planirano 16. septembra naredne godine, a u planu je i saradnja sa drugim muzejima i institucijama iz zemlje.

– Osim centralne manifestacije, u saradnji sa drugim ustanovma kulture iz Kragujevca u planu je realizacija brojnih kulturnih sadržaja (od koncerata, preko igrokaza i izložbi do izdavačkih poduhvata) tokom cele godine, ali konačni program će biti utvrđen u okviru Mreže ustanova kulture Kragujevca, navodi Jurišić, po kome o značaju kneza Mihaila kao istorijske ličnosti nije potrebno posebno govoriti.

Ova godina u Kragujevcu biće posvećena knezu Mihailu jedinom vladaru rođenom u tom gradu 3
Grb kneza Mihaila – Foto: Predrag Jakovljević Obrenović

Po njegovom mišljenju heraldički moto sa grba dinastije Obrenović „Vreme i moje pravo” sa ispisanom godinom 1389. (Kosovski boj) i 1815. (Drugi srpski ustanak) je aktuelna čak i danas, možda i više nego ikad.

– Knez Mihailo je uklesan u istorijsko pamćenje Srbije, a mi ćemo dati svoj skromni doprinos da se podsetimo na istorijski značaj vladara koji je rođen u Kragujevcu, zaključuje on.

Za glavnog gradskog arhitektu Ivana Radulovića podizanje spomenika Knez Mihailu u okviru „Miloševog venca” – prostornoj kulturno-istorijskoj celini u kojoj je i rođen, definitivno je pitanje identiteta grada, ali i dužnosti koju Kragujevac ima prema jednom od svojih najznačajnijih sugrađana.

– Sa druge strane „spomenikovanje” urbane sredine, a posebno prostora kulturnog nasleđa može biti problematično, sa aspekta ugrožavanja značajnih vizura, gradskih panorama, kulturnog, istorijskog i ambijentalnog identiteta i drugo, tako da se izbor lokacije, veličine i materijalizacije spomenika, kao i umetničkog izraza, spomeničke simbolike i semantike, mora vršiti posebno pažljivo i uz učešće svih relevantnih eksperata, ali i građana, podseća Radulović.

Ova godina u Kragujevcu biće posvećena knezu Mihailu jedinom vladaru rođenom u tom gradu 4
Konak kneza Mihaila u Kragujevcu Foto: Predrag Cile Mihailović

Za njega, svakako, spomenik Knezu Mihailu na prostoru Miloševog venca, mora da bude deo šire priče uređenja ovog kompleksa, kome je poslednjih decenija pristupano stihijski i nesinhronizovano, uglavnom od strane aktuelnih korisnika ovog prostora.

– Predlog ponuđenog rešenja za postavljanje spomenika mora da bude adekvatno arbitriran, ali imperativ mora da bude i istovremeno oblikovanje i uređenje parternih i zelenih površina u okruženju u cilju formiranje povoljne slike kulturnog predela, smatra glavni gradski arhitekta.

Sem konaka kneza Mihaila u Kragujevcu, postoji i ulica sa njegovim imenom. Na prostoru današnjeg kragujevačkog Narodnog muzeja nekada se nalazio dvorski kompleks Miloša Obrenovića i Šareni ili Ljubičin konak (koji je izgoreo 1885. godine do temelja) u kome se po nekim izvorima 1823. rodio knez Mihailo.

Konak druge prestonice, raskid sa orijentalnom tradicijom

Konak kneza Mihaila, zdanje u stilu austrijskog klasicizma podignut je 1860. godine.
Arhitekta i urbanista dr Veroljub Trifunović u svojoj monografiji „Arhitektura o Kragujevcu” ističe da je po preseljenju prestonice u Beograd 1841. godine Kragujevac na neki način ostao „druga prestonica”.

Ova godina u Kragujevcu biće posvećena knezu Mihailu jedinom vladaru rođenom u tom gradu 5
Iskovao prvi dinar u modernoj Srbiji čiju upotrebu nije dočekao Foto: Z. S. M.

„Evropski obrazovan, austrijski orijentisan, gospodin, umeren u svemu što nije služilo nacionalnom cilu, knez Mihailo Obrenović je u Kragujevcu podigao upravo takvu građevinu. U orijentalnom komleksu sa više nasleđenih balkanskih objekata podignuta je evropska građevina. Po austrijskom uzoru, skroman po gabaritima i ukrasima”, ističe Trifunović.

On ovu jednospratnicu koja se nalazi u dvorištu današnjeg Narodnog muzeja označava kao vreme „kada je vladalac raskinuo sa orijentalnom tradicijom”.

– Okrenuo se evropskim uzorima nastojeći da ih neposredno primeni u uslovima Srbije, zaključuje dr Trifunović.

Načelo zakonitost iznad svega

Mlađi sin kneza Miloša – Mihailo, po autorima knjige „Gradinari Kragujevca” rođen je u Šarenom konaku 4. (po starom) odnosno 16. septembra (po novom kalendaru) u kragujevačkom dvorskom kompleksu svog oca. Odrastao je u Kragujevcu i Požarevcu. Obrazovali su ga privatni učitelji na kragujevačkom dvoru.

Vladao je Srbijom u dva navrata: od 1839. do 1842. i 1860. do 1868. godine. Tokom prve vladavine vratio je prestonicu u Kragujevac, kao i deo državnih institucija.

Ova godina u Kragujevcu biće posvećena knezu Mihailu jedinom vladaru rođenom u tom gradu 6
Rad Johanesa Besa – Muzej grada Beograda

U emigraciju je otišao 1842. godine posle poraza u Vučićevoj buni kod Kragujevca i u Evropi proveo narednih 16 godina, najviše u Beču.

Naklonjen idejama prosvećenog apsolutizma tokom svoje druge vladavine u velikoj meri je uticao na život Srbije. Najveću pažnju je posvetio vojsci imajući na umu svoj osnovni cilj – proterivanju preostalih Turaka iz Srbije. Formirao je narodnu vojsku i veliku pažnu posvetio Topolivnici u Kragujevcu.

Od tri narodne skupštine, dve je održao u Kragujevcu – Prepbražensku 1861. i Miholjsku 1867. godine. Smatrao je da je načelo zakonitosti iznad svega i da sve treba držati pod kontrolom da bi se napredovalo.

U vreme kneza Mihaila suspendovano Društvo srpske slovesnosti reorganizovano je u Srpsko učeno društvo (preteča SANU), iskovan je prvi srpski dinar i započeta izgradnja Narodnog pozorišta u Beogradu. U Kragujevcu je 1866. godine osnovana javna biblioteka.

Knez Mihailo bio je braku sa ugraskom plemkinjom Julijom Hunjadi u kome nije imao dece. Iz predbračne veze imao je sina Vilhelma-Velimira Teodorovića (1849 – 1898) potonjeg velikog narodnog dobrotvora.
Ubijen je, u nikada do kraja rasvetljenoj zaveri, u Košutnjaku 1868. godine.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari