Pilula za ubijanje raka uništava čvrste karcinome: Počelo testiranje na ljudima 1Ćelije raka, foto: Zoonar GmbH / Alamy / Alamy / Profimedia

Američki naučnici razvili su pilulu koja je u pretkliničkim ispitivanjima uništila sve čvrste karcinome i ostavila zdrave ćelije nepromenjene, prenosi nemačka novinska agencija dpa.

Naučnici iz City of Hope, jedne od najvećih američkih organizacija za istraživanje i lečenje raka, objavili su u utorak studiju sa detaljima o prvim rezultatima AOH1996 testa „pilule za ubijanje raka“, piše Index.hr.

Lek cilja na kancerogenu varijantu nuklearnog antigena proliferirajućih ćelija (PCNA) – proteina koji je, u svom mutiranom obliku, „ključan u replikaciji i popravci DNK u svim tumorima koji se šire“, izjavili su iz City of Hope.

Kako lek deluje

Linda Malkas, koja je profesor na Odeljenju za molekularnu dijagnostiku i eksperimentalnu terapiju u Kalifornijskom medicinskom centru, razvija lek poslednjih 20 godina.

Malkas je rekla da je PCNA kao glavno čvorište aerodromskog terminala koji sadrži više ulaza u avion.

„Podaci sugerišu da je PCNA jedinstveno izmenjen u ćelijama raka, a ova činjenica nam je omogućila da dizajniramo lek koji cilja samo oblik PCNA u ćelijama raka.“

„Naša pilula za ubijanje raka je poput mećave koja gasi ključno avio-kompanijsko čvorište, zatvara sve dolazne i odlazne letove samo u avionima koji nose ćelije raka.

Profesorka je rezultate nazvala obećavajućim i rekekla da su istraživanja pokazala da AOH1996 može da potisne rast tumora u ćelijskim i životinjskim modelima, a prva faza kliničkih ispitivanja na ljudima je u toku.

Tableta se do sada pokazala efikasnom za nekoliko oblika raka

Tableta se pokazala efikasnom u lečenju ćelija koje potiču od raka dojke, prostate, mozga, jajnika, grlića materice, kože i pluća.

Testirano je na više od 70 ćelijskih linija raka i otkriveno je da selektivno ubija ćelije raka tako što narušava normalan reproduktivni ciklus ćelija, prema istraživačkom centru.

 

 

PCNA se ranije smatrala „lekovitom“.

Glavni autor studije, Long Gu, rekao je da „niko nikada nije ciljao PCNA lekom jer se smatralo da je to neizvodljivo, ali je očigledno Citi of Hope bio u stanju da razvije lek za izazovnu metu“.

Studija je objavljena u časopisu Cell Chemical Biologi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari