– Lepo je što ste došli u Meksiko Siti, naš glavni grad, ima tu fantastičnih ostataka prošlosti, ali i impozantnih dostignuća sadašnjosti, no nećete dovoljno o njemu saznati ako ne obiđete Tenočtitlan, nekadašnju prestonicu starog plemena Acteka u koju su Kortesovi borci dvaput prodirali u veku i rušili ga.

– Lepo je što ste došli u Meksiko Siti, naš glavni grad, ima tu fantastičnih ostataka prošlosti, ali i impozantnih dostignuća sadašnjosti, no nećete dovoljno o njemu saznati ako ne obiđete Tenočtitlan, nekadašnju prestonicu starog plemena Acteka u koju su Kortesovi borci dvaput prodirali u veku i rušili ga. A to ujedno beše poslednje uporište, poslednje mesto otpora potpuno nepoznatim osvajačima – vrlo ozbiljno i pomalo „popujući“ govori Huarez, naš prilično mlad domaćin i vodič.
Mora se priznati da došljaku iz Evrope nije nimalo prijatno da sluša o neopisivim pustošenjima i razaranjima, s jedinim ciljem totalnog uništenja kulture s kojom su se konkvistadori suočili, ne shvatajući njenu lepotu koja tada beše znatno iznad dostojanstvenog starog kontinenta (izuzimajući, naravno, drevnu Grčku i drevni Rim).
Ali šta je, tu je! A rekosmo da Tenočtitlan beše deo većeg staništa koje je ležalo u samom centru grada Meksika i sagrađeno je za svega tri godine. Tim povodom Huarez ističe da je ono još nedovoljno raskopano nalazište i time neodoljivo izazovno za arheologe. Ali to nije slučajno, tvrdi, jer su ovi neumorni pregaoci pred mnoštvom spektakularnih ruševina odnosno njihovih dostava raspoznatljivih ostataka, morali da menjaju i svoje planove prilagođavajući ih nekom redosledu istraživanja.
– U centru ultramodernog grada – saznajemo dalje – arheolozi su konstruisali prostrano šetalište nazvano „Mesto triju kultura“ (na slici), koje sadrži tragove tri glavna pravca razvitka koja su obeležila stil Meksiko Sitija. Uostalom, neka vam detaljnija obaveštenja o tome da Pedro, moj 12-godišnji rođak koji nacionalnu istoriju uči u školi – kaže Huarez.
I Pedro odmah nastavlja:
– Jedan pravac, ili tačnije, jedna kultura je prekolumbijsko doba sa svojim piramidama, drugi je barok sa crkvom iz 17. veka, a treći je savremen sa zgradama avangardne arhitekture čija su originalnost i veličina tipična obeležja savremenog Meksika. A Meksiko je pre nepunog milenijuma bio svetsko čudo koje je u svemu lepom i veličanstvenom prednjačilo u svetu.
Zahvaljujemo mališi na ovom zanimljivom obaveštenju, uz neskriveno divljenje njegovom u osnovnoj školi stečenom znanju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari