Kina (2): Mesto za slavne goste 1Foto: Wikipedia

Rukovodstvo Narodne Republike Kine je 1958. odlučilo da za proslavu prve decenije osnivanja najnovije države sagradi gostinsku rezidenciju za prijem visokih stranih zvaničnika.

U vreme Hladnog rata između dva ideloška bloka u svetu, poslednjih dana septembra 1959. Diaojutai je otvoren.

Prvi gosti bili su isključivo predsednici ondašnjih socijalističkih zemalja. Tokom 1960-ih su vođi Komunističke Partije Kine, „Veliki krmanoš“ Mao Cetung, Liu Šaoći, Džou Enlai i ostali dolazili su u Diaojutaj na sastanke ili da privremeno žive ili rade.

U međuvremenu su u Diaojutaiju poželeli dobrodošlicu mnoštvu visokih stranih gostiju, uz Niksona i američke predsednike Ronalda Ragana i Džorđa Buša starijeg, predsednike Rusije Borisa Jeljcina i Vladimira Putina, britansku kraljicu Elizabetu Drugu…

Nikson je u Pekingu boravio u „najznamenitijoj“, vili broj 18. U starom arhitektonskom zdanju prednji ulaz čuvaju dva pozlaćena bakarna lava nad kojima vise tri crvena lampiona.

Na zvaničnoj večeri u vili je Nikson prikazao svoju tehniku rukovanja štapićima za jelo koju je uvežbavao gotovo šest meseci.

Prethodno je 1971. u vili broj 6 odseo Niksonov savetnik za nacionalnu bezbednost Henri Kisindžer, u tajnoj 49-časovnoj misiji dogovora predsednikove posete sa kineskim zvaničnicima.

Kako se NR Kina od poznih 1970-ih otvarala prema spoljašnjem svetu, tako je i državna gostinska rezidencija postala poslovnija.

Diaojutai postepeno proširuje obim prijema u poslednje četiri decenije i u nadležnosti je Ministarstva spoljnih poslova NR Kine. Otuda su i novinari iz 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope, među njima i iz Srbije, imali privilegiju da tokom studijske posete NR Kini u junu 2015 u vili broj 5 u Diaojutaju imaju završni sastanak i oproštajni prijem sa zvaničnicima u Pekingu.

Tada su boravili u Banket sali i Trijumfalnoj sali ove vile.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari