Šumsko pile (recept) 1Foto: Vesna Laćarak

Da li ste čuli ili videli šumsko pile? Gljiva vrbara, vrbovača, žuti hleb, šumsko pile, sve su to nazivi za gljivu iz roda (Laetiporus sulphureus), koja raste na drvetu vrbe, topole, hrasta.

Lepezastog je oblika, jarko žute boje do nijanse narandžaste, kompaktne strukture, teška i velika. Bere se od maja do jula meseca. Vrbaru, vrbovaču ste videli na pijaci, a da niste znali da je to vrbara ili još bolji naziv šumsko pile.

Sigurno da paralela u nazivu nije slučajno data, već meso ove kvalitene, hranjive gljive ukusom i strukturom svog mesa, upravo podseća na piletinu.

Od ove gljive može se pripremiti ukusan gulaš, može se pohovati, dodati u varivo, čorbe, marinirati za zimu ili napraviti fašir šnicle, pita, pržena sa jajima i slaninom.

Uslov kod pripreme ove gljive jeste da je obavezno treba prvo obariti u slanoj vodi, kako bi odstranili višak oksalne kiseline koja će se prilikom kuvanja neutralisati i kao tako obareno šumsko pile pripremimo za dalji proces spremanja jela koje želimo da napravimo.

Kao prilog uz gulaš dodati palentu, testeninu-taljatele, pirinač, bareni mladi krompir. Dobili smo odlično, zdravo, ukusno, lagano jelo pogodno za vegetarijance, za one koji se zdravo hrane ili one koi su na dijetetskom režimu.

Šumsko pile (recept) 2
Foto: Vesna Laćarak

Šta nam je sve potrebno:

  • 500g šumskog pileta
  • 500g mladih krompirića
  • 1 vezica mladog crnog luka
  • 1 vezica mladog belog luka
  • 1 luk srednje veličine
  • so, biber, sitna mlevena paprika, lorber
  • vlašac, peršun
  • maslinovo ulje
  • kašika pirea od paradajza

Način pripreme:

Šumsko pile oprati, odstraniti nečiste delove, iseći na manje komade i staviti u posoljenu kipuću vodu da se blanšira 10-15 minuta. To je obavezan proces kako bi je pripremili za jelo. Vodu ocediti, iseći pile na sitnije komade.

Na ulje staviti luk da se dinsta (mladi i običan), kada postane staklast dodati pile, so, biber, crvenu sitnu papriku, lorber, paradajz, promešati, sve lepo sjediniti i još malo upržiti te naliti vodom oko 300ml.

Gulaš kuvati na laganoj vatri 40 minuta, ako je potrebno dodati još vode. Mladi krompir obariti, začiniti i poslužiti uz gulaš ili ga staviti u sam gulaš. Pored toga, poslužiti kao i svaki gulaš ili paprikaš uz testeninu, palentu ili pirinač.

Ako želite kremastiji ukus, u gotov glulaš od gljiva dodati 1-2 kašike kisele pavlake. Posuti sitno naseckanim vlašcem pre služenja.

Uživajte!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari