Šta nude najbolji domovi za stare 1Foto: Pixabay/ Ellen26

Starost nosi sa sobom mnoge izazove i ne znamo šta nas čeka. Kada su upitanju naši bližnji, težnja nam je da im obezbedimo dostojanstven život u trećem dobu i što bolje uslove. Međutim, kada nismo u mogućnosti da to samostalno uradimo, domovi za stare predstavljaju rešenje i spas. 

Savremeni privatni domovi za stare nude mnogo više od zdravstvene nege i zbrinjavanja starih osoba. Pretpostavka da je nekome, ko je star i bolestan,  bolje da bude „kod svoje kuće“ veoma često je netačna. Naime, zdravstveno stanje koje je narušeno dovodi do toga da je osobi potrebna stalna pažnja i nega. Staračke boljke praćene su demencijom, kao i raznim drugim neurološkim problemima koji se manifestuju kroz teškoće u samostalnom kretanju. Često čujemo da su stari poput dece. To je naročito izraženo kada dođu u fazu kada moramo motriti svaki njihov korak. Povrede i padovi često nose sa sobom trajne posledice. Jedna od najopasnijih je prelom kuka, koja je naročito opasna zato što se mnoge starije osobe od nje nikad ne oporave, već ostaju trajno nepokretne. Međutim, fizičke povrede samo su deo izazova. Razni zdravstveni problemi često su prisutni u starosti. Stalni zdravstveni nadzor i stručna nega su neophodni. Nije ni jednostavno, ni jeftino sprovesti sve to u delo u kućnim uslovima. Nasuprot tome, starački dom je mesto koje objedinjuje sve što je potrebno za bezbrižnu starost. 

Bezbednost je na prvom mestu. To je reč sa više značenja. Odnosi se na zaštitu od povreda prilikom kretanja i obavljanja svakodnevnih aktivnosti kao što je šetnja ili tuširanje. S druge strane, osobe koje pate od demencije, mogu biti fizički snažne, ali pri tom dezorijentisane. Kada ne bi bilo nekog ko stalno pazi na njih, mogle bi odlutati negde i izgubiti se. Nije neuobičajeno da se tako nešto dogodi starijim osobama koje su, bar na kratko, ostale same kod kuće i baš tad rešile da negde krenu. U domovima za stare tako nešto nije moguće. 

Redovno uzimanje terapije koju je lekar prepisao veoma je važno kako bi se sprečilo pogoršavanje zdravstvenog stanja. O striktnom rasporedu vode računa medicinske sestre pri domovima za stare. Takođe, medicinska nega podrazumeva lekarski nadzor u samom domu, kao i dodatne specijalističke preglede po potrebi. Dom za stare je mesto u kom je moguće i sprovoditi rehabilitaciju nakon određenih bolesti i stanja. Što se tiče najtežih bolesnika, koji su na žalost u terminalnim fazama oboljenja, za njih je obezbeđena palijativna nega, ali samo u nekim domovima za stare. 

Kvalitetna ishrana, sveže namirnice, ukusna jela spravljena u skladu sa preporukama lekara, svakodnevno su na meniju domova za stare. Štaviše, obedovanje u društvu svako jelo čini još ukusnijim. Pravljenje jelovnika za osobe koje su na posebnom režimu ishrane može biti veoma komplikovano i zahtevno. U kućnim uslovima je teže izvodljivo, naročito ako bi to bilo zaduženje nekog od mlađih članova porodice, koji ima mnogo drugih obaveza. Međutim, u domu za stare, obroci se serviraju u tačno određeno vreme, tako da se uvek poštuje dnevni ritam. 

Ono što novi, moderni starački domovi nude, a čega nije bilo u starim gerontološkim centrima u tolikoj meri, jeste topla kućna atmosfera, nasuprot sterilnoj bolničkoj. Upravo je ovo pitanje dovelo do najviše predrasuda o domovima uopšte. Negativan stav prema njima nastajao je najviše usled toga što su suviše ličili na zdravstvene ustanove, a mnogo manje na kuće u kojima žive velike porodice. Kada se u sve uključi bogat društveni život, koji uključuje društvene igre, organizovane proslave s povodom ili bez njega i slično, domovi za stare dobijaju potpuno drugu, humaniju dimenziju. Ipak to treba da bude nečija nova kuća, tako da je topla i prijatna atmosfera od najvećeg značaja. Povrh svega, savet je da se uvek odabere dom u kome nije previše tiho, gde se čuje razgovor i smeh i gde vladaju radost i zadovoljstvo. Za taj deo priče zaduženo je osoblje kome pored zbrinjavanja imperativ treba da bude i dobro raspoloženje svih korisnika doma. 

Kada birate, razmislite i o tome koja lokacija, tj. koji tip doma za stare više prija starijoj osobi. Ako udaljenost narušava redovne dolaske u posetu, odlučite se za starački dom do kog ćete brže i lakše stići jer je blizu kuće ili posla. Međutim, ako lokacija nema značaja, procenite da li bi osobi više prijalo seosko ili urbano okruženje. Domova za stare ima i u centru grada, na obodima periferije, ali i na udaljenijim lokacijama, gde su po pravilu okruženi zelenilom i nepreglednim prostranstvima. 

Kvalitetne domove za stare, sa preporukom, možete pronaći na mirandre.com gde su detaljno predstavljeni. Ujedno se možete informisati o cenama i napraviti poređenje. 

Biranje doma za stare za svog bližnjeg je proces kome treba pristupiti studiozno i s puno pažnje. Srećna okolnost je veoma raznovrsna i široka ponuda, tako da svako na kraju pronađe mesto koje je idealno za zbrinjavanje svog ostarelog člana porodice ili rođaka. Naoružajte se strpljenjem, sledite svoje instinkte i napravićete pravi izbor. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari