Stomatološkinja otkriva koje navike štete zubima: Mnogi ih svakodnevno primenjuju 1Foto: Diana Polekhina on Unsplash

Pranje zuba biljnim ugljem, ispiranje usne duplje maslinovim uljem i ispijanje jabukovog sirćeta samo su neke od ludosti koje činimo u ime lepote. Zagovornici velnes trendova tvrde da ulje pročišćava telo, voda s limunom jača imuno sistem, a biljni ugalj čini zube blistavo belim. No, stomatolozi upozoravaju da u pokušaju da načinimo svoj osmeh kao sa reklame, možemo ozbiljno da oštetimo svoje zube.

„Ne morate u potpunosti da se odreknete ovih velnes trendova ako smatrate da su vam korisni na druge načine”, poručuje Pajal Bala, glavna stomatološkinja i direktorka klinike „Quest Dental” u Ipsviču. „Ključno je samo osigurati da ih radite na zdrav način i pazite na svoje zube.”

Čašica jabukovog sirćeta

Za jabukovo sirće dobijeno procesom fermentacije šećera koji je prirodno prisutan u jabukama i dodavanjem kvasca ili bakterija veruje se da poboljšava varenje, jača imuno sistem i zdravlje srca. Veličaju ga i poznate ličnosti i influenseri, a poslednjih godina je postalo posebno popularno.

No, dr Bala smatra sledeće: „Iako jabukovo sirće može da ponudi neke dobrobiti za vaše zdravlje, može prilično da našteti vašim zubima, pogotovo ako ga pijete svakodnevno”. Zatim se nadovezala: „Sirće je izrazito kiselo i može vrlo brzo da nagrize gleđ na zubima ako ga pijete svakodnevno.

„To onda izlaže žuti sloj dentina ispod, i ne samo da je to izuzetno štetno za vaše zube, jer je gleđ imperativ za zdrave zube, nego će takođe učiniti da oni izgledaju žuti.”

Mućkanje ulja

Drevna indijska ajurvedska praksa mućkanja ulja u ustima 15 do 20 minuta za pročišćavanje tela i izvlačenje toksina kroz desni i usta odavno je popularna u velnes krugovima. Najčešće se koristi zagrejano kokosovo ulje, ali koristi se i maslinovo ulje. Smatra se da sprečava karijes, ublažava loš zadah i jača zube i desni.

Međutim, dr Bala nije blagonaklona prema toj tehnici: „Nema zvaničnih dokaza da je ova praksa dobra za vaše zube. „Zapravo, neki stručnjaci tvrde da bi to moglo da pogorša neka stanja poput bolesti desni ili karijesa.”

Voda sa limunom

Voda s limunom odavno je slavljena zbog svojih zdravstvenih i detoks svojstava, a istraživanja sugerišu da može da pomogne varenju, poboljša izgled vaše kože i čak pomogne vašem telu da bolje apsorbira gvožđe iz hrane koju jedete. Limun sadrži mnogo vitamina C, koji takođe pomaže u borbi protiv infekcija.

Ali, redovno ispijanje vode sa limunom moglo bi da prouzrokuje eroziju gleđi ili čak karijes zbog ‘visokog udela kiseline’ u limunu, upozorila je dr Bala.

Ne samo to, preterana primena može da izazove mučninu, gorušicu, glavobolju i druge simptome gastroezofagealnog refluksa.

Ona preporučuje korištenje slamke što je više moguće kada pijete sokove, kako biste ‘dopustili tečnosti da zaobiđe vaše zube i usta’ i tako spreči bilo kakva oštećenja.

Dodala je: „Pokušajte takođe da odredite pravi odnos limuna i vode i dodajte manje limuna u vodu kako bi bila manje kisela, a ipak ćete imati koristi.”

Detoks sokovi

Mnogi se uzdaju u detoks sokove sa čišćenje organizma. No, stručnjaci tvrde da ne nude svi hranljive materije koje su potrebne organizmu.

Ispijanje velikih količina soka tokom dužeg vremenskog perioda takođe bi moglo „da ima veliki učinak na vaše zube i uzrokuje dugoročnu štetu”, upozorila je dr Bala.

Dodala je: „Visoki udeo šećera koji dolazi se nalazi u soku nakon svakodnevnog unosa može da istroši zubnu gleđ i podstakne nastanak karijesa.

„Bakterije koje nalegnu na zube nakon ispijanja soka takođe mogu da iziritiraju desni i na kraju dovedu do bolesti desni.”

Mleko na biljnoj bazi

Gotovo polovina Britanaca i Amerikanaca sada pije biljno mleko, prebacujući se s kravljeg na vrste poput zobenog, sojinog i bademovog.

Iako imaju tendenciju da sadrže mnogo manje zasićenih masnoća nego njihova mlečna alternativa, promena može da rezultira „nedostatkom kalcijuma i drugih hranljivih materija ugodnih za usta”, ocenila je dr Bala, što može povećati rizik od karijesa i bolesti desni.

„Ne samo to, kalcijum je nutrijent potreban za održavanje zdravih i jakih zubi i kostiju”, dodala je.

„Određena biljna mleka kao što je sojino mogu uzrokovati da bakterije u ustima proizvode šest puta više kiseline od klasičnog mleka, to je zabrinjavajuće jer više kiseline znači veću mogućnost erozije gleđi, kao i veće šanse za pojavu karijesa.”

Pasta za zube od biljnog uglja

Prelazak na pastu od biljnog uglja trebao bi da ih učini blistavo belim. U njega se kunu poznate ličnosti, uključujući pevačicu Nikol Šercinger, a porastao je i broj lakova i pasti za zube napravljenih sa „aktivnim ugljem”.

Tradicionalno se smatra da ovaj sastojak uklanja toksine i fleke, tako što ih veže za svoju poroznu površinu.

Pa, u čemu je problem?

Dr Bala smatra sledeće: „Potrebno je više istraživanja o dugoročnim učincima ove vrste zubne paste, ali jedna stvar koja je uočena je da je to vrlo abrazivna materija, i iako pomaže u uklanjanju površinskih mrlja, toliko je oštra da takođe ume polako da nagriza gleđ na vašim zubima.”

Ali, ako ste još uvek pobornici biljnog uglja, preporučila je da ga koristite samo „jednom ili dvaput nedeljno”, uz svoju redovnu pastu za zube s fluorom.

„Na ovaj način i dalje ćete uočavati prednosti njegoveupotrebe, a istovremeno ćete zaštititi svoje zube od njegovih abrazivnih svojstava”, rekla je.

Dr. Bala za kraj savetuje da uvek razgovarate sa svojim stomatologom ako ste zabrinuti za zdravlj zuba kako biste mogli da čujete šta je najbolje za vas.

Izvor: Daily Mail

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari