Studija: Kako gledanje video-priloga o hrani može da pomogne gojaznoj deci da skinu kilograme 1Image by Silvia from Pixabay

Gledanje priloga o kuvanju, o tome da treba jesti manje i birati zdravije namirnice može da pomogne gojaznoj deci da skinu kilograme, smanje rizik od dijabetesa i postanu srećnija, otkriveno je u jednoj studiji.

 

Lekar koji stoji iza ovih otkrića smatra da na ovaj način može da se pomogne u lečenju gojaznosti kod dece jer je utvrđeno da onlajn zdravstvena nega može da bude efikasna koliko i pregledi uživo.

Tim istražitelja koji je predvodio dr Feliks Reške iz dečje bolnice u Hanoveru, Nemačka, proučavao je 108 dece koji su gledali video-priloge zasnovane na programu za gubitak težine dok je zemlja bila u drugom karantinu zbog pandemije kovida 19 krajem 2020.

Istraživanje je rezultiralo time što su mnogi učesnici jeli više voća i povrća i mnogo manje hrane bogate šećerima, kao što su slatkiši, grickalice i sokovi.

Osim toga, kao rezultat „strukturirane edukacije putem videa“ smanjili su broj obroka tokom dana mada su ih i dalje u proseku imali 4,1.
Ukupno gledano, dve trećine ih je izgubilo kilograme i generalno im se poboljšalo zdravstveno stanje.

Jednogodišnji program su činili mladi ljudi koji su gledali edukativne video-snimke o dobrom odabiru hrane, količini koju treba da unose tokom obroka i blagodetima fizičkih aktivnosti. Učesnici su bili starosti od osam do 17 godina, a prosečno starosno doba im je bilo 12.

Svi su već bili upisani na program KiCK o zdravom životu za osobe mlađe od 18 godina koje imaju višak kilograma ili su gojazne. Program je zbog kovida 19 prilagođen, te je postao isključivo onlajn.

Uključivao je obrazovne seminare i radionice, kao i kulinarske sesije i razgovore o teškim temama kao što je „emocionalno jedenje“ i zdravstvene posledice gojaznosti, što može da uključuju dijabetes i veći rizik od problema sa srcem, disanjem isl.

Kod učesnika su se pokazala „značajna poboljšanja“ po pet ključnih parametara u vezi sa zdravljem. Imali su niži indeks telesne mase, smanjen je rizik od pojave dijabetesa, imali su niži holesterol, bolji rezultat na šestominutnom testu brzog hodanja i bolje mentalno stanje.

„Uspešno lečenje dečje gojaznosti je težak posao, ali smo pokazali da se adolescentima koji se bore s gojaznošću može pomoći kroz video-obuku“, rekao je Reške, preneo je Gardijan. „Učesnici su pravili bolji odabir namirnica, a pokazali su i poboljšanja kada je reč o kontroli apetita i količini u porcijama, što se odrazilo na unapređenje njihovog metaboličkog zdravlja i kvaliteta života.“

Rezultati su pokazali da virtuelna zdravstvena nega može da pomogne pacientima koliko i konsultacije uživo, dodao je.

„Naši rezultati pružaju veliku nadu da ovaj pristup može da bude koristan model za lečenje gojaznosti kod dece, koji ne zahteva velike troškove. Njime se uklanja potreba za kontaktom oči u oči, što može da bude naročito korisno za one koji imaju poteškoća da dolaze na preglede, mada moramo da se pobrinemo da nepotrebno ne povećamo vreme koje deca provode ispred ekrana. Tanka je linija, a naši podaci ukazuju da ovaj pristup vredi.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari