
Nažalost, izbegavanje može dovesti do još većih komplikacija.
Trenutno najbolji način rešavanja ovog problema je minimalno invazivna operacija, nakon koje je oporavak momentalan – pacijenti ustaju istog dana, par sati nakon operacije, a već sutradan idu kući, jer nemaju bolove niti značajne tegobe.
Nosilac Centra izvrsnosti minimalno invazivne spinalne hirurgije u MediGroup Opštoj bolnici, koja je nedavno proglašena jednim od 20 Centara izvrsnosti u celom svetu za kompletno-endoskopsku minimalno invazivnu hirurgiju kičme, dr sci. med. Marko Marković, objašnjava da je zahvaljujući naprednoj tehnologiji oporavak nakon ove intervencije izuzetno ubrzan i olakšan.
Prema njegovim rečima, kada magnetna rezonanca pokaže da postoji problem sa diskusom, kada bolovi postanu neizdrživi ili kada dođe do slabosti nogu i stopala, onda treba intervenisati, ne treba čekati.
„Efekti operacije se vide i osećaju odmah. Pacijenti su veoma mobilni, jer je njihova trauma na tkiva i kičmeni kanal minimalna. Oporavak je momentalan, ali sam režim “discipline” kičme i pravilnog držanja, traje oko mesec dana. Prve dve nedelje bi svakako trebalo da se odmara i šeta, bez fizičkih napora i vežbi, a nakon tog perioda dolazi na red fizikalna terapija kako bi se ljudi vratili u formu. Posle fizikalne terapije pacijenti se vraćaju normalnom životu i aktivnostima. Mogu raditi fizičke poslove, baviti se sportom, ne samo rekreativno, već i aktivno, jer se ovim metodama operišu i aktivni sportisti, koji su “najzahtevnija kategorija“, kaže dr Marković.

Kako doktor Marković ističe, pacijenti lakše podnose minimalno invazivnu operaciju od standardne, jer je ceo instrumentarijum koji precizno ulazi u organizam dijametra od sedam do osam milimetara, a problem koji se rešava često je višestruko veći.
„Sam naziv “minimalno invazivna” govori da se radi o minimalnoj traumi tkiva.
Od kože pa do samog kičmenog kanala oštećenje je minimalno, tek koliko mora u odnosu na standardne operacije koje oštećuju mnogo više, kako mekih tkiva i mišića, tako i tkiva kostiju i ligamenata.
Druga velika razlika jeste preciznost minimalno invazivnih operacija, jer se uz vizuelnu kontrolu nepogrešivo dolazi do problematičnog mesta.
Treća značajna prednost je radikalnost minimalno invazivnih operacija, putem veoma dobre vizuelizacije pomoću kamere i instrumenata kojima se vadi diskus ili rešava promena.
Problem se bolje vidi iz svih uglova, za razliku od operacija koje se rade pod golim okom ili uz pomoć mikroskopa koji omogućava samo pravolinijsko viđenje“, objašnjava dr Marković.
Nakon operativnog zahvata, stanje se prati vrlo jednostavno i uvek se vodi računa o kliničkoj slici.
Magnetne rezonance i kontrolni snimci ne rade se na nekoj protokolarnoj bazi, već samo na osnovu kliničke potrebe.
„Ako pacijenti imaju bolove kao pre operacije, onda treba da se uradi kontrola, pa da se odluči o daljem postupanju. Mogućnosti su razne – ponovna operacija i terapija ili neke druge metode kao što je davanje autolognog seruma koji se jako dobro pokazao, davanje matičnih ćelija ili laserska intervencija kod blažih do umerenih oblika diskus hernije. Dakle, osim endoskopske operacije koja spada u minimalno invazivne metode, postoje i druge “mikroinvazivne metode“, navodi dr Marković.
MediGroup Opšta bolnica među top 20 svetskih Centara izvrsnosti
MediGroup Opšta bolnica zvanično je postala jedan od 20 Centara izvrsnosti na globalnom nivou za kompletno-endoskopsku minimalno invazivnu hirurgiju kičme.
Nosilac ovog centra dr sci. med. Marko Marković, specijalista neurohirurgije i pionir minimalno invazivne hirurgije kičme u Srbiji i region, ističe da je to veliko, objektivno i zvanično priznanje.
„Kompletno endoskopske operacije zahtevaju nešto duži period učenja zbog drugačije i do tada nepoznate operativne tehnike, stoga se ne rade u velikom broju centara, a ni od strane velikog broja doktora. Velika nam je čast što smo izabrani kao jedan od 20 centara u svetu, jer kada su u pitanju ovako visoko učestala oboljenja kičme, minimalno invazivna operacija je trenutno najbolji način njihovog rešavanja“, ističe dr Marković.

Kada je vreme za operaciju?
Pravi momenat da se pacijent obrati lekaru je kada oseti da ne može da izdrži svoje tegobe i da terapija koju
primenjuje ne daje rezultat.
„Kada diskus izleti i uklješti živac, javljaju se jaki i nesnosni bolovi, koji se najčešće protežu niz nogu, mada
mogu biti i lokalizovani u leđima. Ukoliko pacijent može da izdrži tu bol, prvo treba da isproba fizikalnu terapiju. Ako se nešto loše dešava, onda se to neminovno vidi po simptomima, dakle, ako je noga utrnuta, bez ikakvog osećaja ili ako padne stopalo, to već predstavlja opasnost i potrebno je reagovati“, kaže dr Marković.
Međutim, postoje i situacije kada diskus koji nije operisan, ne izaziva sve jače bolove, već oni, naprotiv, popuštaju i na taj način dolazi do sasušenja diskusa koji se prirodno spontano izleči.
Prema rečima dr Markovića, izuzetno je važno da pacijenti osluškuju svoje simptome i prate pogoršanje ili poboljšanje, te da u skladu sa tim reaguju i potraže stručnu pomoć.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Znači „koš od tablu“ umesto o tablu, „šta niste znali od diskus herniji“ umesto o diskus herniji… Kakav je to novojezik, u čemu je fora?
Dr Markovic je izuzetan čovek pre svega i sigurno najbolji spinalni hirurg u regionu. Cestitam na priznanju, ovakve ljude treba čuvati.
Ovaj tekst je prvenstveno reklama za Medi grupu a tek onda priča o bolesti. Inače ova privatna bolnica je dobro opremljena ali sa malo pravih stručnjaka (govorim iz ličnog iskustva). Gorepomenuti hirurg je poznat stručnjak sa novom tehnologijom.
Možda treba napomenuti da rečena operacija može da se uradi samo u privatnim klinikama i to po ceni kvadrata stana u Beogradu na vodi. Nije za svakog, zato se ja mučim već godinu dana
Sećam se reći jednog starog hirurga koji je govorio : ,, Mali rez, mali hirurg. Veliki rez, veliki hirurg“. Kako se kroz splet živaca koji su uz kičmeni stub, može sigurno probiti taj instrument prečnika, i neka je samo 8 mm. a da se ne pokida neki nerv. Više imam poverenja u klasično široko otvaranje.
Mene je dr Markovic operisao u drugoj privatnoj bolnici gde je radio pre ove i stavio me na noge a bio sam polu pokretan sa velikim bolovima. Za očekivati je da će jedan ovakav stručnjak da napusti državnu službu i radi privatno.
Ja sam se plašio operacije ali taj čovek mi je ulio veliko poverenje jer nije uobrazeni veliki hirurg već normalan mlad čovek, izuzetan u odnosu sa pacijentima.
Nisu svi pogodni kandidati za endoskopsku operaciju, većina se operiše mikrohiruški. Suludo je što sam 2015. godine dok je dr Marković radio u Zemunskoj bolnici platila participaciju za ovu operaciju 600 din. Iste godine dr je odslužio svoj dug za specijalizaciju bolnici i prešao u privatnu praksu. Zar nije nikome palo na pamet da se uvede plaćanje neke podnošljive sume od npr 500 evra i da se ovaj hirurg zadrži u državnoj bolnici?! Ovako je „dostupan“ za 5000 evra ili više u Medigrupi.
„Posto kosta“ta minimalno invazivna operacija?
Kao neko sa 2 operacije mogu reci da je lepo sto su se u komentare javile osobe sa slicnim iskustvima. Ja sam poslovnu empatiju najvise osetio u kontaktu sa Minhenskom bolnicom ( nisam se tamo operisao ). I sa ovim lekarom sam imao kontakt, nisam mu legao na sto ( mozda sam i pogresio ). Inace i njegove pacijente sam vidjao po Sokobanjskom sa razlicitim komentarima. Inace, nigde nema sistemskog sveobuhvatnog konzilijarnog pristupa (hirug, neurolog, fizijatar ) , pacijenti su u haosu i agoniji uglavnom.
Najtuznije je u ovom tekstu sto drzava Srbija ne mrda prstom da ovakve strucne hirurge zadrzi u drzavnim bolnicama kad vec nije u stanju da dodeli koncesiju privatnim! Niko ne sporu strucnost ali je neukusno reklamirati se u medicini sa ociglednim finansijskim efektom! Zasto to nije dostupno stanovnicima o trosku zfdravstvenog osiguranja koje svi placaju? Zasto se dozvoljava da se privatne bolnice ne bave pacijentima obolelim od korone a data im je licenca pre toliko godina i dobro su se nafatirali? Dok god ministar zdravlja, ko god da je trenutno, ne napravi iskorak u tom pravcu nema boljitka u zdravstvu Srbije koje je u ocajnom stanju!